Tomasz Konieczny: w Wiedniu zabrzmi mój ukochany repertuar

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 13:21
- Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do naszej działalności. Napisałem nawet w mediach społecznościowych, że pewnie będąc jutro (11.06) w Operze Wiedeńskiej będę scenę całował, że mogę wrócić i dla tej niewielkiej cząstki publiczności zaśpiewać - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, którego usłyszymy wraz z pianistą Lechem Napierałą w pierwszym po wielotygodniowym zamknięciu występie na deskach Opery Wiedeńskiej. Retransmisja w Dwójce!
Audio
  • Tomasz Konieczny o koncercie otwierającym Operę Wiedeńską po pandemii (Poranek Dwójki)
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wiener Staatsoper Tomasz Konieczny nazywa swoją "artystyczną ojczyzną". Tu w 2008 roku debiutował i tu setki razy zachwycał pierwszoplanowymi partiami solowymi. Powrót na tę najbliższą sercu scenę ze względów sanitarnych będzie wyjątkowy, bowiem czwartkowy koncert zgromadzi zaledwie 100 osób w sali, która mogłaby pomieścić 2 tys. To precedens. - Trudno jest mi to sobie wyobrazić. Jak to będzie wyglądało. Znamy sytuację pustej sceny, bo przecież odbywają się próby, ale takiej sytuacji w Operze Wiedeńskiej nie było - podkreślił śpiewak. - Cieszymy się jednak, że możemy wreszcie wystąpić dla publiczności - dodał.

Tomasz Konieczny 1200.JPG
Tomasz Konieczny: Gershwin zawsze do mnie bardzo przemawiał

25 maja 1869 wystawienie opery "Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej w Wiedniu. Historia nie zna tak długiej przerwy w spektaklach jak miało to miejsce w tym roku. - Nawet w czasie II wojny światowej Opera Wiedeńska nie była tak długo zamknięta - zaznaczył gość Dwójki.

Program występu ponownie otwierającego dla publiczności Wiener Staatsoper zawiera dobrze znane muzykom kompozycje. - Nasze spotkanie z Lechem Napierałą przed czterema laty rozpoczęło się od Straussa i Rachmaninowa. To był nasz pierwszy program - mówił Tomasz Konieczny. - Już wówczas szukaliśmy akcentów polskich. Teraz, kiedy znów otwieramy wrota Opery Wiedeńskiej, to będzie nasz pierwszy wspólny występ po okresie zamknięcia, więc postanowiliśmy wrócić do tego repertuaru.

Wspomnianym akcentem będą pieśni z cyklu "Znad Wilii" Romualda Twardowskiego, który już niebawem, 17 czerwca, świętować będzie swoje 90. urodziny. - Podjęliśmy z Lechem Napierałą szereg kroków, żeby się nie poddać, żeby ćwiczyć i nagrywać - podkreślił śpiewak. - W tej chwili skupiamy się nad kompozytorem Romualdem Twardowskim. Przerodziło się to w przyjaźń z mistrzem - dodał.

Retransmisja koncertu na antenie Dwójki w mediach społecznościowych i stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia w piątek 12 czerwca o godz. 19.30.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Konieczny (bas-baryton)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Teatr Narodowy online i opera w busie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:39
Powoli otwierają się różne instytucje kultury, galerie, muzea w tym tygodniu kina plenerowe i samochodowe. Na teatr jeszcze musimy zaczekać, ale wciąż możemy się nim cieszyć online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kurzak o "Desire": zawsze chciałam śpiewać taką muzykę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:00
- Jeśli chodzi o wybór arii do tej płyty: jest tak, jak tytuł wskazuje, to "pragnienie". To naprawdę coś, co nosiłam w swoim sercu od zawsze – mówiła w Dwójce znakomita śpiewaczka o swoim najnowszym albumie "Desire".
rozwiń zwiń