Usłysz Białoruś: zakazane zespoły, pobity poeta

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 14:24
W niedzielę w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert "Usłysz Białoruś. Kultura kontra dyktatura".
Audio
  • Usłysz Białoruś: posłuchaj koncertu
  • Występ zespołu Recha
  • Piosenka Mury po białorusku: zespól Recha, WZ-Orkiestra, Nastia Niakrasawa
  • WZ Orkiestra, fragment występu
  • Andrej Skórko, redaktor naczelny Naszej Niwy, z której ostatnio KGB po przesłuchaniu wyniosło sprzęt
  • Opowiadanie Uładzimira Niaklajeua: Kot w worku
  • WZ-Orkiestra - druga część koncertu

Lista występujących do końca utrzymana była w tajemnicy, ze względów bezpieczeństwa. Zagrały znane białoruskie zespoły alternatywne Recha (Echo), WZ-Orkiestra, zaśpiewała Nasta Niakrasawa, obdarzona przejmującym głosem laureatka radiowego konkursu "Nowa tradycja". Wiersze i prozę czytał Adam Ferency.

Koncert zespołu Recha to prawdziwa gratka, grupa długo nie mogła wyjechać  z kraju. Po niej grała WZ-Orkiestra. - To obiekt westchnień wszystkich białoruskich kobiet – tak współprowadząca koncert pieśniarka Nastia Niakrasowa przedstawiła Żmiciera "Todara" Wajciuszkiewicza. Lider zespołu WZ-Orkiestra był obecny na placu, gdy pobito poetę, prozaika i kandydata na prezydenta Uładzimira Niaklajeua. – Nie wiem, jak to się stało, że gitara, ta właśnie na której gram, nie została uszkodzona – mówił. Jedną z piosenek zadedykował pobitemu Niaklajeuowi, którzy przebywa obecnie w areszcie KGB, nie ma z nim kontaktu.

Niaklajeu był kandydatem opozycji w wyborach 19 grudnia. Jeszcze przed demonstracją został pobity tak ciężko, że stracił przytomność. Tej samej nocy został uprowadzony z oddziału intensywnej opieki medycznej.

Adam Ferency czytał wiersze białoruskich poetów Jakuba Kołasa, Uładzimira Arłowa, Uładzimira Karatkiewicza, Maksima Bohdanowicza i jedno z opowiadań Uładzimira Niaklajeua – bardzo przenikliwą, przewrotną satyrę na dyktatora i konformistów.

- Może gdyby ludzie czytali takie utwory, w kraju  byłoby inaczej. Niestety twórczości Niaklajeua nie uświadczysz w księgarniach – mówi jeden z Białorusinów uczestniczących w koncercie.

W trakcie odczytano apel Pen Clubu o uwolnienie z więzienia Uładizmira Niaklajeua. Na koncercie obecny był prezes Pen Clubu Adam Pomorski.

Na koniec wszyscy artyści zaśpiewali wspólnie piosenkę "Mury" Jacka Kaczmarskiego – po białorusku, w przekładzie Andreja Chadanowicza.

Przed widzami wystąpił redaktor naczelny represjonowanej białoruskiej gazety niezależnej "Nasza Niwa" (portal: nn.by), Andrej Skórko. Redaktor portalu mówił o koncepcji Jerzego Giedroycia, który jeszcze w latach 70. i 80. mówił o niepodległej Ukrainie i państwach nadbałtyckich. Jak podkreślił, wtedy wydawało się to fantastyką. – Tu na tej sali widzę Polskę Giedroycia, Solidarności. Za tę solidarność dziękuję. Mur wkrótce runie – dodał.

Na koncercie obecna była także Pierwsza Dama Anna Komorowska.

Agnieszka Kamińska, polskieradio.pl

Czytaj także

Sankcje polskiego MSZ dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 10:43
O wprowadzeniu sankcji wizowych dowiedział się IAR ze źródeł dyplomatycznych. Te same kroki podejmie 31 stycznia Unia Europejska - wynika z nieoficjalnych informacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma ani jednej książki Niaklajeua

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 15:09
W mińskich księgarniach, które odwiedzili dziennikarze Biełsatu sprzedawcy odsyłają do antykwariatów. Ewentualnie można sprowadzić z Moskwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niaklajeu wysłał z więzienia list do żony

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 19:25
Żona byłego kandydata na prezydenta Białorusi, dostała od niego pierwszy list, który wysłał z aresztu KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier Białorusi spotka się z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 00:45
Nowy szef rządu Białorusi w najbliższy czwartek, 20 stycznia, odwiedzi Moskwę. Będzie to pierwsza wizyta zagraniczna Michaiła Miasnikowicza w tej roli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amnesty International: podpiszcie list do Aleksandra Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 19:01
Na stronie Amnesty International podpisać mozna list do białoruskiego prezydenta, domagający się uwolnienia z więzień opozycyjnych działaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: reporter skazany za "udział w demonstracji"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 00:30
Sąd w Mińsku skazał Barysa Hareckiego, dziennikarza mającego siedzibę w Białymstoku Radia Racyja, na 14 dni aresztu administracyjnego za udział w manifestacji 19 grudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: lampiony dla więźniów, listy do Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 00:15
W stolicy spotkanie z warszawskimi opozycjonistami, akcja wysyłania listów do Aleksandra Łukaszenki i lampiony z życzeniami dla Białorusi.
rozwiń zwiń