José Manuel Albán Juárez i jego sekstet - "Musica negra y blanca" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 19:00
Po krótkiej świątecznej przerwie czas na kolejny koncert z cyklu "Jazz.PL". Perkusista José Manuel Albán Juárez zaprezentował swój premierowy projekt, łączący polskie oberki z tradycyjną muzyką peruwiańską. Koncert zatytułowany "Musica negra y blanca" był transmitowany na antenie, stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia!

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

O tej wybuchowej mieszance muzycznej w jazzowym cyklu José Manuel Albán Juárez mówi: "Niczego nie udaję, więc nie będziemy grać muzyki amerykańskiej. Będziemy grać dokładnie to, co jest moje, czyli połączenie muzyki polskiej i peruwiańskiej".

Żeby zrealizować tę oryginalną muzyczną fuzję, perkusista zaprosił do współpracy w swoim nowym zespole zarówno dobrze znanych jazzmanów (Sławomir Kurkiewicz, Radek Nowicki), jak i artystów, którzy na co dzień zajmują się zacieraniem granic między muzycznymi stylami (Piotr Zabrodzki, Shachar Elnatan). Dodatkowo, by wzbogacić warstwę rytmiczną projektu, José Manuel Albán Juárez zaprosił również Nikodema Bąkowskiego, z którym od lat wspólnie wykonują muzykę latynoamerykańską.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Pochodzący z polsko-peruwiańskiej rodziny José Manuel Albán Juárez na antenie Dwójki wspominał, że kiedy dorastał, otaczała go głównie muzyka latynoamerykańska, ale w tym czasie nie brakowało również dźwięków polskiej muzyki ludowej: "Kiedy byłem dzieckiem, to spędzaliśmy wakacje w spalskich lasach, w miejscowości Glina, skąd wywodziła się niesamowita Kapela Braci Metów. Pamiętam, że to mnie mocno poruszało. Potem pojechaliśmy do Peru i w melodyce, a przede wszystkim w rytmice muzyki afro-peruwiańskiej znalazłem punkty wspólne z polskimi oberkami. Zanim się w to mocniej nie zagłębiłem, to przez jakiś czas myślałem nawet, że mi się wydaje..."

Skład:

José Manuel Albán Juárez - perkusja
Piotr Zabrodzki - fortepian
Radek Nowicki - saksofon
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Shachar Elnatan - gitara
Nikodem Bąkowski - instrumenty perkusyjne

Koncert poprowadził Roch Siciński.

José Manuel Albán Juárez - perkusista urodzony w 1981 roku w Szczecinie. Ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Zadebiutował w latynoskim zespole swojego ojca Son Latino. W roku 2000 przeniósł się do Warszawy, żeby kontynuować edukację w Policealnym Studium Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie, i rozpoczął pracę z Reinaldo Ceballo i zespołem Calle Sol.

W 2003 dołączył do zespołu Maanam, z którym zagrał dziesiątki koncertów w Polsce i za granicą. W ciągu ostatnich dwudziestu lat jako perkusista i perkusjonista występował i nagrywał z wieloma zespołami i artystami, reprezentującymi różne style muzyczne. Byli wśród nich m.in.: Krzesimir Dębski, Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Wojciech Waglewski, Krzysztof Knittel, Los Payos, Łona i Webber, Fisz i Emade, Marita Albán Juárez, Krystyna Prońko, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz, Kazana/Twister/Alban-Juarez, Etopiryna, Ritmodelia, Novika, Eldo, Oszibarack, Justyna Święs, Igo, Fismoll, JIMEK. Komponuje muzykę filmową, nagrywa i koncertuje.

Jako solista występował z orkiestrami: NOSPR, Sinfonia Varsovia, AUKSO, Filharmonii Śląskiej, Opolskiej i Szczecińskiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Polską Orkiestrą Radiową, WDR Sinfonieorchester Köln, Konzerthausorchester Berlin.

.

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (14.04) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo

Czytaj także

Kwartet PESH w dniu premiery swojej debiutanckiej płyty [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:15
W piątkowy wieczór w cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na koncert nowego polsko-norweskiego kwartetu PESH. Data wydarzenia nie jest przypadkowa - 17 marca to dzień premiery debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej "Peshish". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

100-nka/Gralak. Muzyczne spotkanie pokoleń w "Jazz.pl" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 19:30
100-nka, czyli kontrabasista Adam Stodolski, gitarzysta Tomasz Leś i perkusista Przemysław Borowiecki, oraz Antoni Gralak - jeden z najlepszych polskich trębaczy, wystąpili wspólnie w kolejnej odsłonie cyklu "Jazz.PL". Koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki oraz w streamingu wideo na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Programu Drugiego. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń