Premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:20
- "Scratches for 8 Musicians" to tak skonstruowany materiał, aby za każdym razem grać go w inny sposób. Człowiek jest w danym miejscu i czasie i już nigdy mu się to nie przydarzy - mówił w "Poranku Dwójki" Emil Miszk - trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Okazja do spotkania była szczególna - premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" zarejestrowanej podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
Emil Miszk
Emil MiszkFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Dziś premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio".
  • Materiał został zarejestrowany podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
  • "Scratches for 8 Musicians" to kompozycja, którą za każdym razem można grać inny sposób.

Jest to zapis koncertu, który zespół Emil Miszk & The Sonic Syndicate zagrał w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach kilkudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu organizowanych przez radiową Dwójkę w 2021 roku. Teraz materiał ukazuje się na płycie CD.

Pandemiczne przebudzenie

Nasz gość nazywa ten koncert "pandemicznym przebudzeniem", chociaż – co dziś znów brzmi jak zły sen – publiczności w studiu wówczas nie było. - Tym mianem określam moment, w którym wychodzisz z letargu domowego, lockdownowego, wracasz - opowiadał trębacz.

"Pamięć Komedy". Sławek Jaskułke. Zobacz wideo >>>>>

Kompozytor podczas tworzenia brał pod uwagę muzyków, którzy będą wykonywali utwór "Scratches for 8 Musicians". To oktet, którego liderem jest Emil Miszk. - Oprócz tego, że stworzyłem nowy materiał, zapisałem część rzeczy w nutach, część słowami, część rzeczy wyszła spontanicznie podczas wspólnego improwizowania na próbach czy też na koncercie - wspominał.

Kompozycja dedykowana

Materiał został napisany dla składu: Emil Miszk – trąbka, Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, Jakub Klemensiewicz – saksofon barytonowy, Paweł Niewiadomski – puzon, Michał Zienkowski – gitara, Mikołaj Basiukiewicz – fortepian, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja. - Dla mnie materia muzyczna nie jest odklejona od wykonawcy. Ona jest niewątpliwie dedykowana - podkreślił kompozytor.

Miejscówka z Dwójką | Emil Miszk / Michał Bąk / Sławek Koryzno >>>>

- Nuty i nawet cała koncepcja to jest tylko pretekst. Dodatkowym aspektem wykonywania dzieła jest też miejsce, samopoczucie, wiele różnych czynników wpływa na to, jak grasz tego wieczoru, co robisz, kim jesteś i kim stajesz się po wykonaniu - zaznaczył Emil Miszk. 


Posłuchaj
15:04 Poranek Dwójki 24 czerwiec 2022 09_31_23.mp3 Premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" (Poranek Dwójki)

ZOBACZ WIDEO:

 [YouTube Dwójki]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Emil Miszk (trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy)

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 9.35

Czytaj także

"Europa 67/21". Sławek Jaskułke i jego kontrolowany eksperyment jazzowy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 19:20
- Uważam dobór artystów za środek kompozytorski. Trzeba pamiętać, że w muzyce jazzowej wystarczy zmienić muzyka improwizującego i mamy inny projekt - mówił w Dwójce Sławek Jaskułke. Kompozytor i pianista opowiadał o najnowszej płycie "Europa 67/21".
rozwiń zwiń
Czytaj także

EABS o współpracy z Janem Ptaszynem Wróblewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 11:15
- To było nasze mega marzenie, żeby spotkać się z Janem Ptaszynem Wróblewskim chociaż na korytarzu między koncertami. Zdobyliśmy numer, zadzwoniliśmy i słuchaliśmy głosu pana Jana jak najlepszej audycji radiowej, to było magiczne. Zgodził się zagrać bez problemu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia basista formacji EABS Paweł Stachowiak. Zespół wydał nowy krążek  "2061" z udziałem legendy polskiego jazzu.
rozwiń zwiń