USO 9001 - młoda generacja polskiego jazzu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 19:15
USO 9001 to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia, które stara się poszerzać i uaktualniać język muzyki jazzowej. Ich pierwsza płyta "Rhesus Albert" należy do najgłośniejszych debiutów ostatnich lat na rodzimym rynku fonograficznym. Reprezentanci młodej generacji polskiego jazzu zaprezentowali siłę swojej muzyki w cyklu "Jazz.PL" w studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!

OGLĄDAJ WIDEO:

[źródło: YouTube/Dwójka]

Utwory już znane i premierowe

Zespół tworzą perkusista Jan Pieniążek, gitarzysta Jan Gałosz i saksofonista Miłosz Pieczonka. W ramach koncertu w Dwójce szeregi USO 9001 zasilą także goście specjalni: basista Paweł "Wuja HZG" Stachowiak oraz saksofoniści Olaf Węgier i Natan Kryszk. Muzycy zaprezentowali zarówno znane z debiutanckiej płyty kompozycje, jak i utwory premierowe, które powstały w ostatnich tygodniach.

Niezidentyfikowany Obiekt Sonorystyczny

Nazwa zespołu to skrót od Unidentified Sonoristic Object (Niezidentyfikowany Obiekt Sonorystyczny) i gra słów na temat nazwy europejskiej normy jakości ISO 9001. Dokładnie rok temu ukazał się debiutancki album zespołu "Rhesus Albert", który powstał we współpracy z producentem Albertem Karchem. Nagrania zostały zrealizowane w warsztacie stolarskim pod Sochaczewem, w którym zespół szukał przestrzennego brzmienia płyty, na której wystąpili również goście: Wuja HZG, Olaf Węgier, Natan Kryszk, Zuzanna Jasińska oraz raper Koza.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Trzech młodych gniewnych

Trio złożone z "młodych gniewnych" polskiego środowiska muzyki improwizowanej występowało w kraju, ale też m.in. w Czechach, Austrii, Węgrzech i Chowarcji. Po koncercie na Next Fest zostali wybrani Olśnieniem Gazety Wyborczej. Koncert zespołu w Gdańsku został uznany najlepszym debiutem historii Festiwalu Jazz Jantar. Zespół został nominowany również do nagrody MOSKITY K-MAG'u dla młodych artystów oraz do Nagrody Sanki Gazety Wyborczej.

Skład:

Miłosz Pieczonka - saksofon

Jan Gałosz - gitara

Jan Pieniążek - perkusja

Goście specjalni: Paweł "Wuja HZG" Stachowiak (gitara basowa), Olaf Węgier (saksofon), Natan Kryszk (saksofon).

Koncert poprowadził Roch Siciński

.

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (29.09) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo

Czytaj także

Big Band Śląski otworzył nowy sezon cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 19:30
Na tę chwilę czekało wielu. W piątek, 22 września otworzyliśmy nowy sezon nagradzanego cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL"! Legendy polskiego jazzu, wielkie osobowości, ale też i najzdolniejsi młodzi muzycy - co piątek o 18.00 na antenie Dwójki, w streamingu wideo, a także w TVP Kultura. Rozpoczęliśmy w największym radiowym studiu, gdzie zagrał największy jazzowy zespół w Polsce - Big Band Śląski. Zobacz zapis wideo koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siema Ziemia i medytacje nad kruchością świata. "Każdy z nas wkłada w tę muzykę swoją przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 10:00
- Każdy z nas w tej grupie pracuje na różnych polach. Trudno byłoby określić wkład poszczególnych członków zespołu, jesteśmy kolektywem, wspólnie pracujemy, dlatego jako twórca tej muzyki na okładce widnieje Siema Ziemia - mówili w Dwójce saksofonista Kacper Krupa i basista Paweł "Wuja HZG" Stachowiak.
rozwiń zwiń