Polskie Radio
Section05
Piotr Metz

Piotr Damasiewicz i Dominik Wania: nasz koncert to podróż w głąb siebie

 - Pewne rzeczy są nieprzewidywalne, obaj z Piotrem liczymy na to, że na koncercie poniesie nas w rejony, które nie zostały odkryte podczas sesji nagraniowej. Ciekawe było dla mnie doświadczenie interpretacji tej materii dźwiękowej. Czasami jest ona oszczędna, a wyzwanie polega na tym, aby nie zepsuć esencji tej muzyki - mówił pianista Dominik Wania, który 9 czerwca z trębaczem Piotrem Damasiewiczem wystąpi w cyklu "Jazz.PL" w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Dominik Wania Piotr Metz Piotr Damasiewicz

Wojtek Mazolewski Quintet - polska premiera nowego albumu [ZOBACZ WIDEO]

W ramach cyklu "Jazz.PL" Wojtek Mazolewski Quintet zaprezentował najnowszy album "Spirit to All". To polska premiera materiału, który został wydany w angielskiej wytwórni Whirwind Recordings. Transmisja odbyła się na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  Wojtek Mazolewski Jazz Dwójka Piotr Metz pr poleca

Wojtek Mazolewski: jazz to muzyka wolności

- Zespół powinien nieustannie się rozwijać i nasz kwintet tak działa. Trzeba grać muzykę tu i teraz, to ma być improwizacja na temat każdego przeżytego dnia - mówił w Dwójce Wojtek Mazolewski. Kwintet pod jego kierunkiem wystąpi podczas najbliższego koncertu z cyklu "Jazz.PL" w piątek 21 kwietnia o godz. 18.00. Transmisja na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Wojtek Mazolewski Piotr Metz Dwójka Jazz

Marian Pawlik: kontrabas to fundament jazzowego brzmienia

- Wokół basu dawniej tworzył się rytm, teraz kontrabas technicznie poszedł bardzo do przodu, gra się na nim solówki. Nie jestem wirtuozem, daję podstawę brzmienia zespołu, jego fundament - mówił w Dwójce Marian Pawlik. W najbliższy piątek (24.03) w cyklu "Jazz.PL" koncert kwartetu pod jego kierunkiem. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Dwójka Janusz Muniak

Irek Wojtczak: muzyka ludowa to niesamowita energia i rytm

- Twórczość ludowa ma wyjątkową energię i intensywność, podobnie jak muzyka improwizowana. Łączy je trójdzielność, mazurkowanie, oberki i kujawiaki - mówił w Dwójce Irek Wojtczak. Zespół pod jego kierunkiem wystąpi podczas najbliższego koncertu w ramach cyklu "Jazz.PL" w piątek 10 marca o godz. 18.00. Transmisja na antenie, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Irek Wojtczak Piotr Metz Dwójka Jazz

Studio Jazzowe Polskiego Radia - orkiestra solistów

- W Studiu Jazzowym pojawili się chyba wszyscy muzycy, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia wtedy w Polsce. Bywało, żeśmy rozszerzaliśmy skład do nieprawdopodobnych granic, bo nam było żal poszczególnych ludzi. Kiedyś mieliśmy siedem saksofonów, dwie perkusje, dwa kontrabasy. To był rzeczywiście zespół zapalony do roboty - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski, dyrektor legendarnego Studia Jazzowego Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jazz Studio Jazzowe Polskiego Radia Roch Siciński Andrzej Zieliński Piotr Metz Dwójka