Young Power New Edition - nieposkromiony duch wolności [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 19:25
Muzyczny kolektyw Young Power pod dowództwem Krzysztofa Popka i Krzysztofa Zawadzkiego był jednym z najważniejszych zjawisk w młodym polskim jazzie połowy lat osiemdziesiątych, przyciągając i wychowując czołówkę ówczesnych scen jazzowej i rockowej, od Piotra Wojtasika i Ziuta Gralaka po Jerzego Piotrowskiego. 7 listopada o 19.00 zespół zagrał w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w ramach cyklu "Jazz.PL". Retransmisja koncertu miała miejsce w piątek 10 listopada o 18.00 na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale YouTube i Facebooku Dwójki, a także w TVP Kultura. 
Young Power New Edition w Studiu im. Witolda Lutosławskiego podczas koncertu z cyklu Jazz.PL
Young Power New Edition w Studiu im. Witolda Lutosławskiego podczas koncertu z cyklu "Jazz.PL"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Zobacz wideo:

Young Power New Edition - muzyka do spektaklu w zakopiańskim Teatrze Witkacego

Nagrywali też z Tomaszem Stańko i Michałem Urbaniakiem. Nigdy nie rozwiązany formalnie zespół wrócił przed kilkunastoma miesiącami, tworząc i wykonując muzykę do spektaklu w zakopiańskim Teatrze Witkacego. Te nagrania wraz z dokonanymi w szczecińskiej filharmonii trafiły na nowy album grupy - "Freedom". 

Nieposkromiony duch wolności

Obecnie 15-osobowy zespół to w połowie członkowie dawnego składu, a w połowie "młodzi gniewni". Tworzą oni pokoleniową, wybiegającą w przyszłość zmianę w otwartym projekcie artystycznym Young Power, zgodnie z jego nieposkromionym duchem. 

7 listopada o godzinie 19.00 zespół zagrał w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w ramach koncertowego cyklu radiowej Dwójki "Jazz.PL".

Koncert poprowadził Piotr Metz.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

***

Do wysłuchania i obejrzenia koncertu z cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek (10.11) w godz. 18.00-19.00. 

mo

Czytaj także

Marian Pawlik: kontrabas to fundament jazzowego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 17:00
- Wokół basu dawniej tworzył się rytm, teraz kontrabas technicznie poszedł bardzo do przodu, gra się na nim solówki. Nie jestem wirtuozem, daję podstawę brzmienia zespołu, jego fundament - mówił w Dwójce Marian Pawlik. W najbliższy piątek (24.03) w cyklu "Jazz.PL" koncert kwartetu pod jego kierunkiem. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Mazolewski: jazz to muzyka wolności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 16:50
- Zespół powinien nieustannie się rozwijać i nasz kwintet tak działa. Trzeba grać muzykę tu i teraz, to ma być improwizacja na temat każdego przeżytego dnia - mówił w Dwójce Wojtek Mazolewski. Kwintet pod jego kierunkiem wystąpi podczas najbliższego koncertu z cyklu "Jazz.PL" w piątek 21 kwietnia o godz. 18.00. Transmisja na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń