Tajemniczy irlandzki wędrowiec

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 15:46
O sztuce Conora McPhersona "Wędrowiec" porozmawiamy z krytykiem teatralnym Januszem Majcherkiem. Zapraszamy w sobotę o 23.30.
Audio

Conor McPherson uznawany jest za jednego z najlepszych irlandzkich  dramatopisarzy młodego pokolenia. Jego sztuki wystawiane są na całym świecie, w Polsce także – grana była "Tama" i "Mikołaj" i, właśnie, "Wędrowiec".

Akcja tej sztuki dzieje się w Wigilię i w noc Bożego Narodzenia. Głównymi bohaterami są dwaj bracia Harkin: Sharky i Richard – ten ostatni niedawno, nie wiemy, z jakiego powodu, stracił wzrok. Do jego skromnego mieszkania przybywa Sharky, porzuciwszy pracę kierowcy u dewelopera na wybrzeżu. Przybywa nie tylko  z okazji świąt, ale po to, by zaopiekować się bratem.

Obaj, podobnie jak przyjaciele Richarda, "nie wylewają za kołnierz". Zamierzają spędzić święta na popijaniu trunków i grze w pokera. Sharky, do niedawna alkoholik, stara się trzymać fason, przez co wydaje się pozostałym niezbyt przyjemnym towarzyszem wieczoru.

Razem z Nickym przyszedł do domu Harkinów także bliżej nieznany im pan Lockhart. Okazuje się, że wie on bardzo dużo o mężczyznach, a szczególnie o przeszłości Sharky’ego, którego poznał dawno temu w więzieniu, gdzie ów odbywał karę za zabójstwo, prawdopodobnie przypadkowe. Pan Lokhart przyczynił się do wcześniejszego opuszczenia więzienia przez Sharky’ego i teraz przyszedł  po… duszę dłużnika, bowiem pan Lokhart to diabeł! Czy mu się uda?  

We fragmentach sztuki wystąpili: Henryk Talar i Andrzej Ferenc.

"Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej  z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka.

10 grudnia (sobota), godz. 23:30

Czytaj także

Na rocznicę śmierci Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 08:24
"Cieszę się, że żyję, i żal mi nieżyjących" – notowała w swoim dzienniku. Dziewięć lat później, 28 marca 1941 roku, napisała list pożegnalny do męża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość małżeńska nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:30
Historia dwóch par, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Okazuje się, że przez wiele lat spędzonych razem żyli w kłamstwie. Wychodzi na jaw gorzka prawda o miłości.
rozwiń zwiń