Sławomir Mrożek o pisaniu swojego życia, o nauce wolności

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 13:00
Przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy zmarłego dziś znakomitego pisarza i dramaturga. Sławomir Mrożek opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - o najnowszej historii Polski.
Audio
Zdjęcie archiwalne z 20.09.2004 r. Sławomir Mrożek na ławce w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Zdjęcie archiwalne z 20.09.2004 r. Sławomir Mrożek na ławce w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Mrożek żyje dla pisania i to jest chyba powód, dla którego chyba nie mógł jednego dnia przeżyć bez zapisania chociaż paru słów - mówił Tadeusz Nyczek przy okazji wydania dziennika pisarza. - I myślę, że między wymyślaniem nowych sztuk czy pisaniem opowiadań po prostu miał duże dziury, jakieś dni, tygodnie, miesiące upływały, nim nawiedził go jakiś pomysł i siadał do literatury. A drugi powód... - dodaje krytyk - myślę, że go ciekawił on sam. Zobacz więcej

Zapraszamy do wysłuchania gawęd, nagranych w krakowskim mieszkaniu Sławomira Mrożka.

Odcinek 1.: Sławomir Mrożek opowiadał o swojej pracy pisarskiej, o współpracy z różnymi pismami w różnych krajach; o Gombrowiczu; określał, czym dla niego jest pojęcie wolności. Odcinek 2. Pisarz opowiadał o swoim biurku, jego wyposażeniu i pamiątkowych bibelotach. Mówił, co wywoływało jego bunt w przeszłości; wspominał współpracę z "Przekrojem"; powody powrotu do Polski. Odcinek 3. Mrożek mówił o swoich odczuciach i decyzjach dotyczących zmian miejsca zamieszkania po wyjeździe z Polski (Włochy, Francja, Meksyk); o książce "Dziennik powrotu"; o swoje chorobie i powrocie do zdrowia, o planach literackich i życiowych.

Zobacz więcej na temat: historia Polski Sławomir Mrożek

Czytaj także

Mrożek - kurtyna jeszcze bardziej w górę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 23:07
Tom pierwszy "Dziennika" wywoływał obok zachwytów także konsternację i zniesmaczenie. Autor wręcz pastwił się nad sobą, wywlekając w zapiskach najwyraźniej intymnych najbardziej przykre refleksje. Strach pytać, co znajdziemy w tomie drugim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz polskiego humoru w Radiach Wolności

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 14:53
Sławomir Mrożek był bohaterem wielu audycji nadanych przez Rozgłośnię Polską Radio Wolna Europa - wszystkie okraszone jego niezwykłym humorem i celną pointą.
rozwiń zwiń