Andrzej Szczepkowski w 90. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 21:30
Nieżyjący już artysta pozostał w pamięci publiczności głównie jako aktor teatralny. Sam też najbardziej oddany był scenie... i radiu. Na audycję z udziałem Joanny Szczepkowskiej, córki aktora i Grzegorza Gieraka, asystenta profesora, zaprasza Iwona Malinowska.
1965r. Andrzej Szczepkowski w towarzystwie Elżbiety Góralczyk na planie serialu telewizyjnego Wojna domowa w reżyserii Jerzego Gruzy.
1965r. Andrzej Szczepkowski w towarzystwie Elżbiety Góralczyk na planie serialu telewizyjnego "Wojna domowa" w reżyserii Jerzego Gruzy.Foto: TVP/PAP

Andrzej Szczepkowski to wychowanek Osterwy, Węgrzyna. Początkowo występował w Krakowie. W Warszawie wielki sukces odniósł w roli Bardosa w "Krakowiakach i góralach" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Leona Schillera.

Joanna Szczepkowska opowie w audycji o ojcu - artyście: jego stylu pracy, rozterkach, pasjach, działalności społecznej, talentach, o których wiedzieli najbliżsi i relacjach rodzinnych.

Andrzej Szczepkowski już w młodości zasłynął także jako mistrz pióra - ale jego cięte fraszki i limeryki, spoczywały gdzieś na dnie szuflady. Wydał je dopiero w książce zatytułowanej "Słóweczka", oczywiście dopełnionej o satyryczne spojrzenia na współczesność, w 1992 roku. Kilka z nich usłyszą Państwo w interpretacji Grzegorza Gieraka, w latach siedemdziesiątych - studenta, a później asystenta profesora Szczepkowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Grzegorz Gierak będzie wspominał pedagogiczne metody "Szczepka", polegające na wyzwalaniu studentów z ich zahamowań poprzez rozmowę i traktowanie ich jak dojrzałych partnerów scenicznych. W audycji usłyszą Państwo także fragmenty recenzji teatralnych i z archiwalnych  nagrań radiowych: fragmenty słuchowisk i prozy oraz piosenkę w interpretacji Andrzeja Szczepkowskiego.

Zaprasza Iwona Malinowska

25 kwietnia (czwartek) godz. 15.00.

Czytaj także

Joanna Żółkowska: czterdzieści lat minęło… bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 19:00
- Posiadanie wyraźnego charakteru pomaga w rozwoju kariery, gdyż w tym zawodzie ważne jest, żeby zwracać na siebie uwagę – zwierzała się w radiowej Dwójce aktorka Joanna Żółkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Aktorstwo to ostatnia rzecz, jakiej chciałam"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 19:00
- Byłam tak nieśmiała, że wstydziłam się nawet poprosić w sklepie o cukier. Często więc stałam w kolejce po pięć razy - wspominała Anna Dymna. Znakomita aktorka opowiada w Dwójce o sobie i swojej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Szczepkowska: ojciec uważał, że jest za wysoki na scenę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 15:30
- Borykał się z tym zbyt wzrostem przez całą karierę – znakomitego aktora i pedagoga w 90. rocznicę jego urodzin wspominała w Dwójce jego córka.
rozwiń zwiń