"Aktorstwo to ostatnia rzecz, jakiej chciałam"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 19:00
- Byłam tak nieśmiała, że wstydziłam się nawet poprosić w sklepie o cukier. Często więc stałam w kolejce po pięć razy - wspominała Anna Dymna. Znakomita aktorka opowiada w Dwójce o sobie i swojej pracy.
Audio
  • Anna Dymna opowiada o sobie, o swoich związkach z Krakowem i o początkach swojej drogi artystycznej (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Anna Dymna o najważniejszym filmie swojego życia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Anna Dymna o teatrze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Anna Dymna o pomocy bliźniemu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Anna Dymna o założeniu ośrodka dla chorych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Anna Dymna, Kraków 1977.
Anna Dymna, Kraków 1977. Foto: PAP/Maciej Sochor

 - Nigdy nie zostałabym aktorką, gdyby nie Jan Niwiński - wspominała w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności". Jak mówiła, to aktor, który koło Poczty Głównej w Krakowie prowadził własny teatrzyk. - Chyba już od siódmego roku życia byłam pod jego opieką; przypatrywał mi się bacznie także wtedy, gdy na podwórku łaziłam z chłopakami po drzewach... - opowiadała artystka. Jak podkreśliła, wcale nie chciała grać; zamierzała zostać psychologiem. - Złożyłam już nawet papiery na wydział psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ale na korytarzu Niwiński złapał mnie i krzyknął: "Ty masz zdawać do szkoły teatralnej, ty masz predyspozycje!".

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej gawędy, w której aktorka mówi m. in. o swojej dawnej, niewiarygodniej nieśmiałości...

W kolejnych gawędach usłyszymy również o związkach Anny Dymnej z Krakowem, o Wiesławie Dymnym i o współpracy z "Piwnicą Pod Baranami".

>>Wspomnienie o Wiesławie Dymnym<<
Audycję przygotował Witold Malesa.
8-12 kwietnia (poniedziałek-piątek), godz. 11.45 

Czytaj także

Anna Dymna podróżowała po planetach reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 12:28
Grała w filmach reżyserowanych przez największych, współpracowała z mistrzami aktorstwa. Sama jest aktorką jedyną w swoim rodzaju, aktorką znakomitą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dymna o wielkiej miłości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 15:30
- Dzięki miłości możemy sprawić, by nikt obok nas nie był bezradny i samotny - aktorka opowie o swojej nowej akcji charytatywnej w sobotni poranek w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dymna: jestem szczęściarą przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 23:00
Jana Kantego Pawluśkiewicza nazywa czarodziejem, piosenkom Marka Grechuty przypisuje terapeutyczną moc, a Czesław Miłosz był w jej domu. - Kolekcjonuję skarby, ale biżuterii nie lubię, zaś pieniądze mnie nie interesują. Dla mnie skarbami są spotkania z ludźmi - mówi Anna Dymna w "Spotkaniu z mistrzem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dymna: chory potrzebuje, by ktoś go wysłuchał

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 12:37
- Lekarz musi się starać zrozumieć człowieka, żeby wyleczyć pacjenta. Jeśli nie będzie znał stanu jego ducha, jego lęku i strachu, to nie będzie mógł mu pomóc - podkreśla znana aktorka i działaczka społeczna.
rozwiń zwiń