Jacek Grudzień – szkic do portretu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 23:00
Bohaterem poniedziałkowego "Notatnika Dwójki" będzie ceniony kompozytor Jacek Grudzień.
Jacek Grudzień, Warszawa 2009
Jacek Grudzień, Warszawa 2009 Foto: Marcin Kaliński / PAP

Jacek Grudzień (ur. w 1961 w Warszawie) zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w 1983 roku. W tym czasie studiował na warszawskiej Akademii Muzycznej kompozycję w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego i improwizację fortepianową w klasie Szabolsca Esztenyiego.
W 1986 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem i wyjechał do Londynu na podyplomowe stypendium ufundowane przez Witolda Lutosławskiego. Studiował muzykę elektroniczną i system MIDI w studio Barry'ego Andersona. Pobyt w Londynie zaowocował m.in. utworem na chór i orkiestrę "Lumen", który w Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego otwierał Światowe Dni Muzyki w Warszawie 1992 roku.
W roku 1988 został laureatem Konkursu Młodych Kompozytorów Polskich, a w 1995 Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Gitarę Klasyczną. W 1997 przebywał gościnnie na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, gdzie m.in. prowadził wykłady o polskiej muzyce współczesnej, a także prezentował swoje utwory.
Jacek Grudzień współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Komponuje dla filmu i teatru. Współpracował m.in. z Grzegorzem Jarzyną, Zbigniewem Brzozą, Remigiuszem Brzykiem i Arturem Tyszkiewiczem.
Na audycję zaprasza Beata Stylińska.
17 lutego (poniedziałek), godz. 15.00 - 15.30

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Krzysztof Urbański: "Tren" Pendereckiego mierzyłem linijką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 22:30
- Ludziom czasem może się wydawać, że szukam udziwnień na siłę, tymczasem intencja moich interpretacji jest przeciwna: chcę wyrażać całkowity respekt wobec kompozytora - opowiadał Krzysztof Urbański, młody dyrygent koncertujący na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Caruso z Ludwinowa został furmanem...

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 22:00
"Polskim Caruso" nazwał go ponoć sam Kiepura, dodając, że Stanisław Gruszczyński był największym tenorem stulecia. Inspirującą, ale też tragiczną historię genialnego śpiewaka przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Nowak: uciekam w muzykę od brutalności świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 18:00
- Coraz mniej interesują mnie wiadomości i polityka. Jest to tak deprymujące, że nie można się potem skupić, by "zrobić" Brahmsa - mówił w Dwójce mistrz batuty. Z Grzegorzem Nowakiem rozmawiała Anna Skulska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Szlifirski: Penderecki bał się, że porazi go prąd...

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 16:00
- Współpracując przy tworzeniu jednej z pierwszych eksperymentalnych ilustracji do filmu, nie wiedziałem nawet do końca, co to jest muzyka elektroniczna - wspomina wieloletni współtwórca fenomenu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, współpracownik m.in. Krzysztofa Pendereckiego. Profesor Krzysztof Szlifirski kończy 13 lutego 80 lat!
rozwiń zwiń