REKLAMA

Zimerman wraca do Lutosławskiego! Nowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 21:00
Polecamy nowe wydawnictwo firmy Deutsche Grammophon. Berlińscy Filharmonicy pod dyrekcją Simona Rattle'a nagrali II Symfonię oraz Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Inauguracja Roku Lutosławskiego w Londynie, rozmowa z Krystianem Zimermanem
Simon Rattle i Krystian Zimerman. Fragment okładki nowego wydawnictwa Deutsche Grammophon z muzyką Witolda Lutosławskiego
Simon Rattle i Krystian Zimerman. Fragment okładki nowego wydawnictwa Deutsche Grammophon z muzyką Witolda LutosławskiegoFoto: materiały promocyjne

Partię solową w Koncercie zinterpretował Krystian Zimerman, któremu ten utwór był dedykowany i który dokonał jego prawykonania w 1988 roku. Do arcydzieła wybitny pianista powrócił w 2013 - Roku Lutosławskiego i doznał wtedy niemal olśnienia.

- Ciekawe zjawisko: tekst jest ten sam, a widzę tyle detali, których wtedy nie dostrzegałem. Może dlatego, że byłem w środku tego wszystkiego. Teraz słyszy się te napięcia, stan wojenny, upadek, rozkład naszego państwa, zmianę systemu w 1989 roku... Koncert jest odzwierciedleniem tego okresu: niesamowicie dramatyczny, smutny, pełen energii. Wcześniej nie czułem tego tak wyraźnie - powiedział wówczas muzyk w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem. Pianista wspominał także pierwsze wykonanie utworu, kiedy to sam Lutosławski pokazał mu gotową partyturę w Londynie. - Nie mieliśmy fortepianu, śpiewaliśmy go więc, graliśmy na kanapie - opowiadał gość Dwójki.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<<

Premiera antenowa niezwykłego wydawnictwa w Dwójce - w piątek (14.08) około godziny 19.30. Do zdobycia będą egzemplarze płyty!

Simon Rattle i Krystian Zimerman. Fragment okładki nowego wydawnictwa Deutsche Grammophon z muzyką Witolda Lutosławskiego 
mm/tj

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: Lutosławski był zaskakująco nieśmiały

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:00
- Okazywał się zbyt skromny, by egzekwować to, co należało mu się jako kompozytorowi - mówiła światowej sławy niemiecka skrzypaczka, która wystąpiła w koncercie z okazji oficjalnego otwarcia Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po śmierci Lutosławskiego dostałem od niego list"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
- Kiedy wróciłem z koncertu w Zurychu, w skrzynce czekał na mnie list. Przepraszał mnie, że nie mógł dyrygować tym koncertem, jak t pierwotnie planowaliśmy - wspomina Krystian Zimerman w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matka bolejąca pod berlińskim murem. Simon Rattle i jego Szymanowski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 16:00
– Dzięki "Stabat Mater" Simon Rattle przywołuje tragedię wielu rodzin podzielonych Niemiec – mówił Stanisław Pająk, kontrabasista Filharmoników Berlińskich.
rozwiń zwiń