REKLAMA

Warszawa da się lubić

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 14:11
Stołeczna Nagroda Literacka oraz "Warszawa w Budowie II".
Audio
  • Michał Nowak rozmawia z profesorem Andrzejem Makowieckim, przewodniczącym jury stołecznej Nagrody Literackiej
  • Marek Nowakowski o Warszawie
  • W Europie Wschodniej myślimy o mieście jak o przestrzeni niczyjej - mówi Sebastian Cichocki, koordynator festiwalu Warszawa w budowie

Nagroda Literacka miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją chwalebnej tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś (przed II Wojną Światową) Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również twórców tak wybitnych jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).  W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośrod nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć m.in. Mirona Białoszewskiego, Kazimierza Brandysa, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa.Nagrodę Literacką miasta Stołecznego Warszawy reaktywowoano w 2008 roku.

W tym roku w kategorii "edycja warszawska" uhonorowano "Codzienność niegdysiejszej Warszawy" Stanisława Milewskiego (Iskry). W kategorii "literatura dla dzieci i młodzieży" nagrodę otrzymał Paweł Beręsewicz za książkę "Warszawa. Spacery z Ciumkami" (Skrzat). W kategorii "Literatura piękna" zwyciężył Ryszard Przybylski, autor "Cienia jaskółki" (Znak). Nagrodę główną za całokształt twórczości - "warszawski twórca" - otrzymał natomiast Marek Nowakowski.

W piątkowym "Wybieram Dwójkę" zdamy relację z wręczenia Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy, a także zapowiemy festiwal poświęcony projektowaniu miasta "Warszawa w budowie II". Wśród ponad 70 wydarzeń festiwalowych znajdą się wystawy legend nowoczesnej architektury polskiej (projektanta warszawskich dworców Arseniusza Romanowicza, a także Karola Schayera, autora przedwojennej willi przy Frascati 4, opiewanej przez Leopolda Tyrmanda w słynnym "Dzienniku 1954" i projektanta 140 modernistycznych gmachów w Bejrucie, oraz Stanisława Zamecznika - projektanta architektury wystawienniczej), wykłady (m.in. zdobywczyni tegorocznej nagrody Pritzkera Kazuyo Sejimy), debaty, warsztaty designerskie i urbanistyczne, wycieczki miejskie, projekcje filmowe i zajęcia architektoniczne dla dzieci, a także projekty artystyczne w przestrzeni publicznej i happeningi.

Godpodarzem audycji był Piotr Matwiejczuk.

Czytaj także

Warszawa z perspektywy misia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 12:59
Rusza festiwal "Warszawa w Budowie" - impreza poświęcona oddolnym zmianom w architekturze. W programie spotkanie z latynoskimi architektami oraz wycieczka na wybieg niedźwiedzi brunatnych w Zoo...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Nowakowski Warszawskim Twórcą 2010

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 10:11
Marek Nowakowski został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej miasta Warszawy w kategorii "Warszawski Twórca", przyznawanej za całokształt twórczości. Nagrody wręczono w stołecznych Arkadach Kubickiego.
rozwiń zwiń