Sissi - cesarzowa Austrii

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 09:50
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o Elżbiecie von Wittelsbach, która z powodu swej wyjątkowej urody i tragicznego życia stała się bohaterką masowej legendy.
Elżbieta von Wittelsbach
Elżbieta von WittelsbachFoto: Emil Rabending; Wikimedia Commons / public domain

Forsowne codzienne marsze, wyczynowa jazda konna, pływanie, surowa dieta, a przy tym ciągłe podróżowanie i nauka języków obcych. Od dziecka pedantycznie dbała o kondycję i urodę.

Inteligentna, dumna, uparta - ale też egzaltowana. Z godną podziwu pewnością siebie dążyła do samorealizacji. Czy to współczesna kobieta? Nie. To urodzona w 1837 roku Elżbieta von Wittelsbach  - żona cesarza Franciszka Józefa I, cesarzowa Austrii i królowa Węgier. Znana jako Sissi.

Gościem Hanny Marii Gizy był dr Piotr Szlanta.

21 września (sobota)

Czytaj także

Czy Lincoln musiał zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 09:00
– Wiemy, że była to grupa fanatycznych spiskowców, ale co nimi kierowało: chęć zemsty czy próba odwrócenia losu, tego nigdy już do końca się nie dowiemy – mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" amerykanista Jan Trzciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejszy strajk w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 18:14
- Popierało nas 6 milionów ludzi. To była wtedy prawie połowa zatrudnionych. Władza zdawała sobie sprawę, co się dzieje. Miała dwa wyjścia: rozwiązanie siłowe albo metodę negocjacji. Myślę, że decyzja o podjęciu negocjacji zapadła dopiero 31 sierpnia - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" poseł Jerzy Borowczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fredrowskie komedie: śmiech goryczą podszyty

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 18:39
– Rozbawianie ludzi było u niego niczym kostium. Celem było pokazanie wad: zarówno pojedynczych ludzi, jak i całego społeczeństwa – przypominała o funkcji Fredrowskiego komizmu prof. Barbara Naganowska, gość "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" poświęconego znakomitemu dramaturgowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 września: Francja nie dotrzymała umowy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:00
Zgodnie z polsko-francuską konwencją wojskową oddziały zachodnich koalicjantów miały ruszyć na Hitlera właśnie 17 września 1939 roku. Zamiast oczekiwanej odsieczy ten dzień przyniósł Polsce inwazję wojsk Rosji Radzieckiej.
rozwiń zwiń