Jak tango wkroczyło do Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 22:30
W środowym "Notatniku Dwójki" spotkamy się z autorkami wystawy "Polska w rytmie tanga" w Muzeum Woli w Warszawie, ekspozycji opowiadającej o fenomenie polskiej odmiany słynnego południowoamerykańskiego tańca.
Para tańcząca tango
Para tańcząca tangoFoto: Glow Images/East News

Jesienią 1913 r. w Teatrze Nowości w Warszawie odbyła się premiera "Targu na dziewczęta". To pierwsze udokumentowane wykonanie tanga na ziemiach polskich. Lucyna Messal i Józef Redo zatańczyli w operetce węgierskiego kompozytora Victora Jacoby'ego a orkiestrą dyrygowała Anda Kitschman. Nowy taniec szybko zaczął budzić zainteresowanie publiczności. Prawdziwą tangową gorączkę przyniosło dwudziestolecie międzywojenne, a królestwem tanga stał się kabaret.
Rocznie w naszym kraju pojawiało się okołu 400 nowych tang. Pisali je wszyscy, także kompozytorzy muzyki poważnej, jak Andrzej Panufnik, Mieczysław Mierzejewski czy Feliks Rybicki.
W audycji porozmawiamy z autorkami wystawy w Muzeum Woli w Warszawie - Sylwią Rubin-Krukowską, Katarzyną Wodarską-Ogidel i Martą Zembrzuską.
Na audycję zaprasza Barbara Schabowska.

20 listopada (środa), godz. 15.00

Zobacz więcej na temat: MUZYKA wystawa
Czytaj także

Niemcy wysiadają przy muzyce Kamfinioków

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:00
- Gdy na Oktoberfest w Bawarii zagraliśmy polkę, Niemcy nie dali rady obracać - mówił w Dwójce Stefan Pasterczyk, kierownik kapeli Kamfinioki, która zdobyła jedną z nagród na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć prosi wszystkich do tańca

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 16:00
- Jednym z najbardziej popularnych tematów sztuki europejskiej był taniec śmierci, przypominający, że ona dotyczy każdego człowieka, zarówno papieża, jak i żebraka - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund.
rozwiń zwiń