Czesław Straszewicz - wojenny rozbitek, odratowany talent

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:00
"Panu należy się ode mnie najserdeczniejszy dank. Bo Pan wie najlepiej, że gdyby nie Pańska ofensywa na mnie nawet "wełny" bym już dzisiaj nie wąchał, nie tylko nagród. Jeśli kto kogo na nowo urodził - to Pan - mnie" - tak pisał w listach do Giedroycia Czesław Straszewicz.
Audio
  • Korespondencja Czesława Straszewicza i Jerzego Giedroycia z lat 1946-1962 (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Okładka książki Jerzy Giedroyc, Czesław Straszewicz. Listy 1946-1962
Okładka książki "Jerzy Giedroyc, Czesław Straszewicz. Listy 1946-1962"Foto: mat. pras.

Wydana właśnie korespondencja Straszewicza do redaktora naczelnego paryskiej "Kultury" jest zapisem niezwykłej relacji między dwoma literatami. Publikację tę opracował prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Giedroyc bardzo cenił Czesława Straszewicza, uważał go za najwybitniejszego pisarza swojego pokolenia, pokolenia 1910, do którego zaliczali się też Józef Łobodowski, Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz - tłumaczył w audycji prof. Urbanowski. - Dla Straszewicza wojna była wstrząsem, ona pokazała mu, że przez nią literacki język się zdezaktualizował, jego pisarstwo powojenne jest odmienne niż to sprzed 1939 roku.

Współpracowali przed wojną. W piśmie "Polityka" Giedroycia pisarz prowadził dział literacki. W latach 30. wydał dwa tomy opowiadań i dwie powieści. Po wojnie nie wrócił do Polski, zamieszkał w Urugwaju, zaprzestał działalności literackiej i zajął się pracą w radiu. To właśnie Jerzy Giedroyc, mobilizując Straszewicza do napisania powieści "Turyści z bocianich gniazd" - najsłynniejszego jego dzieła literackiego - na nowo poruszył w nim ducha literata.

Jak tworzyła się relacja Jerzego Giedroycia i Czesława Straszewicza? Jak wyglądało powojenne życie polskich emigrantów? Kim Straszewicz był dla paryskiej "Kultury"? O tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 22.00

at/pg

Czytaj także

Zofia Hertz - adiutant Jego Wysokości Redaktora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:55
- Była panią tego domu, bardzo liczyło się to, czy kogoś lubi, czy nie. Ten, którego nie lubiła, nie miał szans przebywać w "Kulturze" - tak o najbliższej współpracowniczce Jerzego Giedroycia mówił Jarosław Abramow, bywalec Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
rozwiń zwiń