X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Kozarzewski. Żołnierz wyklęty ocalony przez żonę i poezję

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:00
- Matka zaniosła wiersze ojca Tuwimowi. Jeden z nich zrobił na nim wielkie wrażenie - walkę o życie żołnierza podziemia niepodległościowego, skazanego przez komunistów na śmierć, wspominały w Dwójce jego dzieci.
Audio
  • Jerzy Kozarzewski - żołnierz wyklęty (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Jerzy Kozarzewski
Jerzy KozarzewskiFoto: z archiwum rodzinnego

Jerzy Kozarzewski był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, który w czasie wojny dostał się do niemieckiej niewoli i trafił do obozu w Mauthausen. Po wyzwoleniu przez armię amerykańską w roku 1945 wrócił do Polski, gdzie ponownie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jeszcze w tym samym roku został aresztowany i 6 sierpnia 1946 r. po pokazowym procesie otrzymał wyrok skazujący na podwójną karę śmierci. Walkę o jego życie rozpoczęła żona Magdalena. - Mama dołożyła wszelkich starań, żeby dotrzeć do Bieruta i uzyskać jego ułaskawienie. Akurat w tym czasie Julian Tuwim wrócił do Polski i był przez władze noszony na rękach. Mama poszła prosić go o wstawiennictwo - wspominała w audycji Maria Sterczyńska.

Córka Jerzego Kozarzewskiego opowiadała, że poeta był pod dużym wrażeniem pokrewieństwa jej ojca z Cyprianem Kamilem Norwidem, ale też też jego twórczości. Szczególne wrażenie na poecie zrobił wiersz "Egzekucja".

Efektem determinacji Magdaleny Kozarzewskiej była zamiana kary śmierci na 10 lat więzienia. - Ten trudny czas pozwoliło im przetrwać zakorzenienie w religii. To byli ludzie żelaznego charakteru, słowo zamieniało się u nich w czyn - podkreślił syn Marcin Kozarzewski.

W audycji rozmawialiśmy o wojennych i powojennych losach Jerzego Kozarzewskiego, ale też o jego twórczości poetyckiej ("poezja była mu potrzeba do życia, ale nie miał potrzeby wychodzenia z tym w świat").

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Maria Sterczyńska i Marcin Kozarzewski (dzieci Jerzego Kozarzewskiego)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. "Do tej pory takich publikacji nie było"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 13:21
- Nie jestem naukowcem, tylko dziennikarzem i publicystą. Wcześniej takich książek, bez aparatu naukowego, poświęconych Żołnierzom Wyklętym i skierowanych do przeciętnego czytelnika, nie było - mówił Dariusz Jarosiński, autor książki "Ta nasza wolność. Reportaże historyczne".
rozwiń zwiń