Geniusz materii – wspomnienie o Stanisławie Niemczyku

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 10:03
- Był wielkim wyznawcą tego, że jeśli przez wieki jakiś element dobrze się sprawdza, to nie wolno nam odrzucać go tak po prostu. Był na tyle silną osobowością, że szedł swoją drogą i jest absolutnie wybitnym, wielkim głosem w śląskiej architekturze. Zapisał się także w annałach architektury europejskiej - mówił w Dwójce o zmarłym niedawno architekcie Oskar Grąbczewski.
Audio
  • Stanisław Niemczyk - geniusz materii i polski Gaudi (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Stanisław Niemczyk
Stanisław NiemczykFoto: Stanisław Rozpędzik/PAP

Stanisław Niemczyk, twórca kościołów Górnego Śląska, zmarł 3 maja w wieku 76 lat. Nazywany był "polskim Gaudim" – bo łączył w sobie wspaniałe wyczucie bryły z artystyczną, nieograniczoną wyobraźnią. Najsłynniejszymi jego projektami są kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, kościół Ducha Świętego w Tychach oraz tamtejszy zespół klasztoru i kościoła franciszkanów, a także pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

Razem z architektem Oskarem Grąbczewskim odwiedziliśmy dwie realizacje projektów Stanisława Niemczyka w Tychach. O jego dokonaniach mówił także w audycji franciszkanin o. Wawrzyniec Jaworski. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Czytaj także

Tomasz Konior: w sali NOSPR nieustannie rozbrzmiewa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:18
- Mam ogromną satysfakcję, że od pięciu lat to miejsce odwiedzają tłumy. Ludzie przychodzą na koncerty, których rocznie odbywa się ponad trzysta. To dla nich i dla nas, jego twórców, miejsce, gdzie muzyka jest najważniejsza – opowiadał w Dwójce architekt, autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się kryje za tymi drzwiami?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 15:47
W audycji wybraliśmy się na spacer po trwającej w Warszawie kolejnej odsłonie Festiwalu Otwarte Mieszkania.
rozwiń zwiń