Tomasz Konior: w sali NOSPR nieustannie rozbrzmiewa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:18
- Mam ogromną satysfakcję, że od pięciu lat to miejsce odwiedzają tłumy. Ludzie przychodzą na koncerty, których rocznie odbywa się ponad trzysta. To dla nich i dla nas, jego twórców, miejsce, gdzie muzyka jest najważniejsza – opowiadał w Dwójce architekt, autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Audio
  • Tomasz Konior o architekturze i dźwięku (Dwójka)
Tomasz Konior
Tomasz Konior Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Sala NOSPR w Katowicach dołączyła do elitarnego grona European Concert Hall Organization zrzeszającego orkiestry-gospodarzy najlepszych sal koncertowych w Europie.

We wspomnianej grupie jest 21 instytucji, w tym Musikverein czy Concertgebouw. Uroczyste otwarcie nowej siedziby NOSPR nastąpiło 1 października 2014 roku. Gigantyczna sala koncertowa na 1800 miejsc zaprojektowana została przez Tomasza Koniora. Nawiązuje wizualnie do tradycyjnej śląskiej architektury i słynie ze znakomitej akustyki.

- Do chwili powstanie siedziby NOSPR, nie zbudowano w Polsce obiektu, który w całości został zaprojektowany w kraju i był dedykowany muzyce. Wielka sala koncertowa mogąca pomieścić blisko 2 tysiące słuchaczy i sala kameralna na ponad 300 miejsc to centrum muzyki na tyle uniwersalne, że można w nim przygotowywać koncerty, przeprowadzać je i rejestrować - opowiadał Tomasz Konior.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ze znakomitym architektem i urbanistą rozmawialiśmy o znaczeniu architektury dla rozwoju i upowszechniania kultury.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Konior (architekt i urbanista)

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 19.00

mko/pg

Czytaj także

William Christie: pasje Bacha to kamienie milowe cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:06
- Pasję wg św. Jana po raz pierwszy prezentowałem ponad 30 lat temu w Paryżu. Należy ona do kompozycji, które są jednym z największych monumentów w całym kanonie muzyki poważnej. Cały chrześcijański świat ma możliwość dzielić tę wielkość – mówił w Dwójce znakomity dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daucé: Ensemble Correspondances zmienia gust i wiedzę przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 11:00
Zespół specjalizuje się we francuskiej muzyce epoki Króla Słońce. W Gdańsku z sopranistką Sophie Karthäuser wykonał "Ciemne jutrznie" Michela-Richarda de Lalande’a.
rozwiń zwiń