Polskie Radio
Section05
Górny Śląsk

Andrzej H. Wojaczek: potrzeba opowiadania historii była we mnie od urodzenia

- Gdy tylko nauczyłem się pisać, postanowiłem zapisywać wszystkie zasłyszane historie. A jako że żyję na Śląsku i otaczali mnie ludzie, którym te historie wręcz wylewały się z rękawa, to postanowiłem być w jakiś sposób kontynuatorem tej idei - mówił w radiowej Jedynce Andrzej H. Wojaczek, autor sagi "Wrzeciono Boga", której drugi tom pt. "Wdowi grosz" właśnie się ukazał.
Zobacz więcej na temat:  literatura Śląsk Andrzej Wojaczek Górny Śląsk KSIĄŻKA

"Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna". Opowieść o najwybitniejszych umysłach epoki

- W publikacji prezentujemy laureatów Nagrody Nobla urodzonych w Polsce w obecnych granicach naszego kraju i na Kresach Wschodnich. Piszemy o laureatach polskich, niemieckich, żydowskich, amerykańskich - mówią Maria i Przemysław Pilichowie, autorzy książki "Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna". To zaskakująca opowieść o najwybitniejszych umysłach swojej epoki oraz wyjątkowych, często skomplikowanych relacjach, które łączyły je z Polską.
Zobacz więcej na temat:  literatura nagroda Nobla Kresy Górny Śląsk Niemcy Stany Zjednoczone

Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów

"Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska" – pod taką nazwą Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje już piątą edycję konkursu przeznaczonego zarówno dla absolwentów i studentów kierunków związanych z etnografią, jak i dla tych, którzy genealogią zajmują się tylko hobbystycznie. Od czego zacząć badanie dziejów naszej rodziny? Dlaczego badania genealogiczne są tak ważne? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski Górny Śląsk Śląsk Chorzów muzeum skansen konkurs rodzina chłopi

Reportaż "Lampka skarbnika". Jak ocalić kopalnie od zapomnienia? [POSŁUCHAJ]

Młode pokolenie nie wie, jak wygląda węgiel, chociaż Górny Śląsk węglem stoi. Są jednak ludzie, którzy próbują ocalić od zapomnienia górnicze tradycje i zwyczaje. Wyciągają z lamusa legendy, opowieści swoich dziadków, akcesoria górnicze, przeczesują piwnice, strychy, antykwariaty, a czasem nawet śmietniki, i kolekcjonują przedmioty związane z górniczym stanem, stając się strażnikami przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Górny Śląsk Siemianowice Śląskie górnictwo Trójka reportaż