Stacey Kent: wiersze Szymborskiej są porażające i piękne

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:35
- Każdy z nas urodził się gdzie indziej, wychowywał się w innych okolicznościach i czasach, mówi innym językiem. Niezależnie od tego, wiersze polskiej poetki dotykają nas równie mocno - mówiła w Dwójce amerykańska wokalistka jazzowa.
Audio
  • Stacey Kent o swoich inspiracjach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Koncert Stacey Kent w Trójce
Koncert Stacey Kent w TrójceFoto: Jacek Konecki/PR

Stacey Kent podkreśliła w rozmowie, że duży wpływ na jej twórczość ma poezja. Miłość do liryki wzbudziły w niej dwie osoby: jej dziadek i mama. Artystka wspomina, że będąc w podróży często wysyłała swojej mamie wiersze. W ten sposób trafiła na twórczość polskiej noblistki. Wokalistkę zachwyciły w niej uniwersalne wartości i prostota, które ją poruszają i wzbudzają zachwyt. Jak zaznacza, to właśnie ta bezpretensjonalność poezji Szymborskiej sprawia, że jej wiersze są porażające i piękne.

Artystka, opowiadając o swoich inspiracjach muzycznych, podkreśliła, że nie czerpie jedynie z jazzu. Najwięcej korzysta z niejednoznacznych gatunków, będących na pograniczu, chociażby muzyki brazylijskiej i jazzu. Wokalistka wyjaśniła, że stąd wzięła się jej fascynacja brazylijskim muzykiem i współtwórcą bossa novy, którego odkryła mając 14 lat, gdy jej przyjaciel puścił płytę Gilberto nagraną ze Stanem Getzem. - To zmieniło moje życie - mówiła artystka. - Nie wiadomo jak rodzi się ta "chemia" między ludźmi. Dlaczego niektórzy nas pociągają, a inni są nam całkowicie obojętni. Jednak to, czego nauczyła mnie muzyka João Gilberto, to umiejętność odnalezienia intymności niezależnie od sytuacji. Jego twórczość była niezwykle intensywna, ale w tym samym czasie wyciszona. Taka zawsze chciałam być. Dlatego też gram jazz - tłumaczyła wokalistka.

Dlaczego Stacey Kent zrezygnowała z amerykańskiego śpiewu jazzowego, pełnego wokalnych ozdobników? Z jakiego powodu nie lubi śpiewać z big-bandami? I jaką rolę w jej muzyce odgrywa tekst? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Stacey Kent (wokalistka jazzowa)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 21.30

am/bch

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń