"Esemerem". Reportaż o odkrywaniu istoty muzyki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 07:00
Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. Teraz jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie. W audycji "Rozmowy po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu o Esterze Wityńskiej - laureatce wielu konkursów muzycznych.
Audio
  • "Esemerem". Reportaż o odkrywaniu istoty muzyki (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/cobja koll

Jej kompozycja znalazła się w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Stanisława Moniuszki na mikrooperę i będzie prezentowana w grudniu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Muzyka jest częścią niej - sposobem na życie i… przetrwanie trudnych doświadczeń.

"ESEMEREM" – reportaż Ewy Szkurłat z Radia Kraków – został niedawno uhonorowany nagrodą Srebrnego Melchiora w kategorii "Premiera roku" za "artystyczną, wielowymiarową opowieść o istocie muzyki odkrywanej przez dotkniętą chorobą młodą, utalentowaną kompozytorkę i wiolonczelistkę". Autorkę doceniono wcześniej nagrodą specjalną w konkursie "Grand PiK" za "wyrafinowaną opowieść o miłości do muzyki bez względu na cenę". Audycja reprezentowała również Polskie Radio w międzynarodowym konkursie "Premios Ondas" w Barcelonie w 2018 roku.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Ewa Szkurłat

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 21.30

am/mko


Czytaj także

Wzruszający pamiętnik syberyjskiej zsyłki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 19:00
Do rąk krakowskich historyków, pracowników Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, trafił pamiętnik nastolatki wywiezionej na Syberię. - To naprawdę wzruszające. Którego fragmentu by się nie czytało, człowiek ma łzy w oczach - przyznają zgodnie bohaterowie reportażu "Dziennik ciszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grozi nam świat bez książek?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 19:05
Ludzie-książki, strażacy, tancerze i aktorzy pojawili się na krakowskim Rynku Głównym w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Godzinę przed północą rozpoczęło się całodobowe widowisko Teatru KTO "Fahrenheit 451".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Jacek" - reportaż Ewy Szkurłat

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:38
Pan Jacek pochodzi ze słynnego w Krakowie fryzjerskiego klanu Tatomirów. Jego dziadek w 1927 roku założył na Placu Inwalidów salon fryzjerski "Roman".
rozwiń zwiń