Czytanie klasyków z Ryszardem Koziołkiem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 09:00
Gościem audycji był znakomity literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego.
Audio
  • Ryszard Koziołek o literaturze pięknej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Ryszard Koziołek
Ryszard KoziołekFoto: Polskie Radio

Niedawno ukazała się najnowsza książka eseistyczna prof. Ryszarda Koziołka, autora m.in. książki "Ciała Sienkiewicza" i "Dobrze się myśli literaturą". Tom "Wiele tytułów" rozwija koncepcje zaprezentowane w tej ostatniej. Profesor Koziołek nawołuje: "Czytajmy klasyków, by poznać przyszłość" i interpretuje na nowo m.in. "Lalkę" Prusa, "Sonety" Szekspira, czy twórczość Camusa, pochyla się zarówno nad literaturą antyczną, Biblią, pismami św. Augustyna, ale też powieściami Sienkiewicza i Conrada.

Na jakie pytania prof. Koziołek znalazł odpowiedź u klasyków, jakich odpowiedzi w ogóle pisarze nie udzielają, jak stawiać im pytania i jak czytać z największym pożytkiem i przyjemnością - o tym wszystkim rozmawiamy w audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 21.30

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Wasilewska: Camus nie był moralizatorem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- Jego "Obcy" jest nieustającym bestsellerem. Ta powieść stawia pytania, ale nie daje łatwych odpowiedzi. I to jest siła u Camusa – podkreślała w Dwójce tłumaczka. 4 stycznia minęła 60. rocznica tragicznej śmierci słynnego francuskiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Tabaczyński i literackie spojrzenie na depresję

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 17:00
- Ja sobie zawsze o tej książce myślałem jako o takiej rock and rolowej książce, czasami aż do przesady swobodnej narracji - mówił autor książki "Pokolenie wyżu depresyjnego" w audycji "Dwukropek".
rozwiń zwiń