Mógł być geniuszem w erze cyfrowej. Wspomnienia o Julianie Antoniszu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 11:45
Jak żyło się z człowiekiem, który ścigał się z czasem tworząc jak najwięcej animacji, wynalazków, pięknych przedmiotów w swoim krótkim życiu? Genialnego reżysera wspominają w Dwójce córki, które opiekują się jego archiwum.
Audio
  • Opowieść o filmowcu, wynalazcy i twórcy wszechstronnym, Julianie Antoniszu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Mógł być geniuszem w erze cyfrowej. Wspomnienia o Julianie Antoniszu
Foto: mat.prasowe/Galeria Zachęta

- Zbierał to całe życie. Myśmy to tylko przejęły. To nie my stworzyłyśmy jego archiwum, on je sam stworzył - opowiadają o zbiorach Juliana Antonisza jego córki, Sabina i Malwina. Animator pod koniec życia wpadł na pomysł, by stworzyć muzeum filmu non kamerowego (najbardziej pracochłonnej techniki animacji, którą się zajmował całe życie) i wtedy zaczął zbierać też wymyślone przez siebie maszyny. - Przymocował do nich metalowe tabliczki z podpisami. Całe życie tworzył też teczki. Dzielił je na działy filmy, technika, wynalazki. Wtedy zaczął segregować swoje prace, dodatkowo opisywał je z myślą o wystawie - dodawały rozmówczynie Aleksandry Łapkiewicz.

Julian Józef Antonisz był nie tylko filmowcem, ale także wynalazcą i twórcą ścieżek dźwiękowych. Audycja o nim pełna jest dźwięków, muzyki i trzasków

Dzięki uprzejmości córek artysty, w audycji "Rozmowy po zmroku" Aleksandra Łapkiewicz wykorzystała nagrania z prywatnego archiwum artysty oraz fragmenty ścieżek dźwiękowych i muzyki autorstwa Juliana Antonisza.
- Nadajemy ważne wiadomości: Julio Krwawa Nóżka uciekł z domu wariatów - mówi na archiwalnej taśmie nagrana przez tatę-reżysera mała dziewczynka. - Tak jak jego obraz non kamerowy jest rozedrgany, poszarpany, niedoskonały, tak samo dźwięk jest w tych filmach brzydki i chropowaty - tłumaczy dziś dorosła córka Juliana Antonisza.

Brata wspominał w Dwójce również Ryszard Antoniszczak - także reżyser filmów animowanych.

Audycja nagrodzona została w 2013 roku w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory.​

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Sabina i Malwina Antoniszczak (córki artysty)

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 21.30

uk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mechanika człowieka" - da Vinci jako anatom

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 18:15
W audycji rozmawialiśmy o "Mechanice człowieka" Leonarda da Vinci. To pierwsze w Polsce wydanie tej książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kruche życie. Artysta szklarz Stanisław Borowski

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 13:30
Rozżarzone narzędzia, rozgrzane szkło, huczące piece i delikatna, krucha sztuka. W audycji dokumentalnej zabraliśmy Państwa do huty szkła w Tomaszowie Bolesławieckim.
rozwiń zwiń