Modlińska 257. Warszawska tożsamość w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 09:45
- Ten budynek właściwie już mógłby nie istnieć. Miasto planowało poszerzenie wielkiej ul. Modlińskiej, żeby była jeszcze większa. A że on stał w liniach rozgraniczających, planowano rozbiórkę. Społecznicy z Białołęki od wielu lat postulowali, żeby tego nie czyniono, bo jest to miejsce niezwykłe na mapie Warszawy - mówił Bartłomiej Włodkowski, współautor książki "Modlińska 257. Miejsce magiczne".
Audio
  • Modlińska 257. Szczególny warszawski adres (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Budynek przy Modlińskiej 257, zdj. archiwalne
Budynek przy Modlińskiej 257, zdj. archiwalne Foto: Archiwum Sióstr Benedyktynek Samarytanek i Fundacja AVE

Bielany UKSW i Detkens 1200.jpg
Żywa szopka na Bielanach. Z wizytą w dawnej kamedulskiej pustelni

W "Rozmowach po zmroku" opowiadaliśmy o jednym z najbardziej intrygujących budynków warszawskiej Białołęki.

To tu działała jedna z pierwszych białołęckich szkół. Tutaj od 1927 roku siostry benedyktynki samarytanki prowadziły "Przystań" - zakład dla "upadłych dziewcząt", tworząc zupełnie nową jakość resocjalizacji i pomocy. Tutaj, pod dzisiejszym adresem Modlińska 257, w czasie wojny Leon Schiller prowadził stały konspiracyjny teatr, a wśród dwóch tysięcy widzów znalazł się także Czesław Miłosz. W tym domu w czasie wojny ukrywano m.in. Żydówki z warszawskiego getta.

Naszym przewodnikiem po historii niezwykłego domu był w audycji Bartłomiej Włodkowski - historyk, varsavianista i społecznik.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 8.06.2020

Godzina emisji: 21.30

Budynek przy Modlińskiej 257. Stan dzisiejszy. Fot.  Maciej Zawistowski/Fundacja AVE Budynek przy Modlińskiej 257. Stan dzisiejszy. Fot. Maciej Zawistowski/Fundacja AVE

Czytaj także

Konrad Brandel. Fotograf XIX-wiecznej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 15:15
W "Kwadransie bez muzyki" rozmawialiśmy o jednej z najoryginalniejszych postaci polskiej i, nie bójmy się tego słowa, światowej fotografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. Wątpliwości i pomysły

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 20:29
- Obecnie dyskusja, czy odbudować Pałac Saski, w jakimś stopniu się zakończyła. Teraz zaczęła się dyskusja co do jego funkcji - mówiła w Dwójce Maria Wardzyńska ze Stowarzyszenia Saski 2018.
rozwiń zwiń