Polskie Radio
Section05
Białołęka

Modlińska 257. Warszawska tożsamość w pigułce

- Ten budynek właściwie już mógłby nie istnieć. Miasto planowało poszerzenie wielkiej ul. Modlińskiej, żeby była jeszcze większa. A że on stał w liniach rozgraniczających, planowano rozbiórkę. Społecznicy z Białołęki od wielu lat postulowali, żeby tego nie czyniono, bo jest to miejsce niezwykłe na mapie Warszawy - mówił Bartłomiej Włodkowski, współautor książki "Modlińska 257. Miejsce magiczne".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Białołęka Jakub Kukla Dwójka architektura

Jan Garbarek na 20. urodzinach Białołęckiego Ośrodka Kultury

20 lat kultury globalnej w przestrzeni lokalnej na Białołęce w Warszawie, w myśl hasła: „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Białołęckiemu Ośrodkowi Kultury można pozazdrościć niestandardowych działań artystycznych: realizowane projekty to m.in. zagłębia teatralne i wieczory jazzowe. O obchodach jubileuszu BOK mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Michał Jóźwiak, kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych BOK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białołęka Warszawa Wojtek Mazolewski

"Białołęka jako Nowa Ziemia Obiecana"

Dużo zieleni, dostępność przestrzeni i mieszkania w przystępnych cenach. Spora odległość od centrum Warszawy, korki oraz brak niezbędnej infrastruktury. Oto dwie strony Białołęki, dzielnicy, która w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój. A co myślą o niej sami mieszkańcy? Jakie stereotypy krążą wokół tego obszaru stolicy? Mówiły o tym w Polskim Radiu 24 współautorki raportu.
Zobacz więcej na temat:  Białołęka Warszawa

"O 5:00 zadzwonili do drzwi. Nie ukrywali, że są uzbrojeni"

– O 5 rano zadzwonili do drzwi, wylegitymowali się, że są z milicji. Nie wiedziałem, że jest stan wojenny. Poprosili, żebym udał się z nimi w celu złożenia wyjaśnień. Pomyślałem, że nie warto odmawiać, bo nie ukrywali, że są uzbrojeni – tak noc z 12 na 13 grudnia ’81 wspomina Jarosław Maciej Goliszewski, fotoreporter stanu wojennego i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski internowani Białołęka HISTORIA