Polskie Radio
Section05
Białołęka

"Nie załamali się, walczyli". Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na warszawskiej Białołęce odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Coroczne obchody zaczynające się przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka są poświęcone więzionym, internowanym i pomordowanym w stanie wojennym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny Warszawa Białołęka PRL komunizm historia Polski HISTORIA społeczeństwo

Modlińska 257. Warszawska tożsamość w pigułce

- Ten budynek właściwie już mógłby nie istnieć. Miasto planowało poszerzenie wielkiej ul. Modlińskiej, żeby była jeszcze większa. A że on stał w liniach rozgraniczających, planowano rozbiórkę. Społecznicy z Białołęki od wielu lat postulowali, żeby tego nie czyniono, bo jest to miejsce niezwykłe na mapie Warszawy - mówił Bartłomiej Włodkowski, współautor książki "Modlińska 257. Miejsce magiczne".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Białołęka Jakub Kukla Dwójka architektura

Jan Garbarek na 20. urodzinach Białołęckiego Ośrodka Kultury

20 lat kultury globalnej w przestrzeni lokalnej na Białołęce w Warszawie, w myśl hasła: „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Białołęckiemu Ośrodkowi Kultury można pozazdrościć niestandardowych działań artystycznych: realizowane projekty to m.in. zagłębia teatralne i wieczory jazzowe. O obchodach jubileuszu BOK mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Michał Jóźwiak, kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych BOK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białołęka Warszawa Wojtek Mazolewski

"Białołęka jako Nowa Ziemia Obiecana"

Dużo zieleni, dostępność przestrzeni i mieszkania w przystępnych cenach. Spora odległość od centrum Warszawy, korki oraz brak niezbędnej infrastruktury. Oto dwie strony Białołęki, dzielnicy, która w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój. A co myślą o niej sami mieszkańcy? Jakie stereotypy krążą wokół tego obszaru stolicy? Mówiły o tym w Polskim Radiu 24 współautorki raportu.
Zobacz więcej na temat:  Białołęka Warszawa

"O 5:00 zadzwonili do drzwi. Nie ukrywali, że są uzbrojeni"

– O 5 rano zadzwonili do drzwi, wylegitymowali się, że są z milicji. Nie wiedziałem, że jest stan wojenny. Poprosili, żebym udał się z nimi w celu złożenia wyjaśnień. Pomyślałem, że nie warto odmawiać, bo nie ukrywali, że są uzbrojeni – tak noc z 12 na 13 grudnia ’81 wspomina Jarosław Maciej Goliszewski, fotoreporter stanu wojennego i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski internowani Białołęka HISTORIA