REKLAMA

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek: to historia warta każdych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 09:00
- Gdyby chcieć opowiedzieć tę historię ze wszystkimi szczegółami, nie starczyłoby jednego filmu fabularnego. Ładunek zła, który się wytworzył tamtej nocy, kiedy dokonano morderstwa w Miłoszycach, jest porażający - mówił o powstającym właśnie filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" reżyser Jan Holoubek.
Audio
  • Rozmowa z reżyserem Janem Holoubkiem o filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" (Poranek Dwójki)
Kadr z filmu
Kadr z filmuFoto: Robert Pałka/Mat. prasowe

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę - od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi - powiedział Tomasz Komenda.

Film będzie reżyserskim debiutem fabularnym Jana Holoubka, który wydarzeniami sprzed ćwierćwiecza jest niezmiennie poruszony. Kluczowym wątkiem powstającej produkcji jest relacja niewinnie skazanego Tomasza z matką. - Ta historia o nim i jego matce jest nieprawdopodobna, przepełniona olbrzymią dawką emocji. Bez matki nie przeżyłby - przekonywał reżyser. 

Piotr Trojan gra Tomasza, młodego mężczyznę niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. To jego debiut w roli pierwszoplanowej, do tego w znakomitym towarzystwie. - Udało nam się obsadzić ten film w dziesiątkę. Agata Kulesza, której nie trzeba przedstawiać, a Piotr Trojan jest nowością i powiem szczerze, że jest to duet, który rozbija bank - zapewniał Jan Holoubek. - Udało nam się też zawrzeć sposób w jaki Tomek został uwolniony. Policjant i prokuratorzy dokonali niemal niemożliwego i doprowadzili do uwolnienia Tomasza Komendy. To historia warta każdych pieniędzy - przyznał filmowiec.

Premiera filmu zaplanowana jest na 18 września br.

Zobacz też: Jan Holoubek o serialu "Rojst">>>

Jan Holoubek ma na swoim reżyserskim koncie także ciekawy obraz, który mogą Państwo zobaczyć na stronie NINATEKA - "Pocztówki z Republiki Absurdu". Akcja rozgrywa się w 2014 roku w Polsce, która wciąż jest krajem komunistycznym, gdyż ćwierć wieku wcześniej obrady Okrągłego Stołu i transformacja z 1989 roku zakończyły się niepowodzeniem. Do Warszawy przyjeżdża para młodych Szwedów, aby nakręcić film o swoich rówieśnikach zza żelaznej kurtyny.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jan Holoubek (reżyser)

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 8.30

uk/am

Czytaj także

"Portrecista" - film ważny dla ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 09:43
- To najważniejszy film, który oglądałam i przy którym pracowałam - mówi Agata Steczkowska, kompozytorka muzyki do powstałego w 2005 roku "Portrecisty". Dokument opowiada o Wilhelmie Brasse, fotografie w Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Pacek: sposób narracji w dokumencie jest równie ważny jak temat

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:40
- Temat filmu jest bardzo ważny, ale to jest tylko pierwszy krok - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Pacek, reżyser dokumentalista. - Tak samo ważne jest, temat pokochał twórcę z wzajemnością - dodał.
rozwiń zwiń