"Nieobecni są wśród nas". Kampania społeczna i serial

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 21:30
W Polsce co roku znika bez śladu około 20 tys. osób. Każda z nich to osobna i warta opowiedzenia historia, z którą wiąże się ogromne poczucie pustki i nieodzowny ból towarzyszący najbliższym wiele lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/eranicle

Posłuchaj

30:51 _PR2_AAC 2021_01_14-21-30-26.mp3 Rozmowa z Izabelą Jezierską-Świergiel i Joanną Stojer-Polańską o problemie osób zaginionych w Polsce oraz z odtwórcami głównych ról serialu "Nieobecni" - Justyną Wasilewską i Piotrem Głowackim

Wyobraź sobie, że z mapy Polski nagle znikają Wadowice… Wyobraź sobie, że z mapy Polski znika Łańcut… - to uderzające słowa kampanii społecznej Fundacji ITAKA "Nieobecni są wśród nas". Kampanii powstałej we współpracy z twórcami serialu Nieobecni, która nagłaśnia problem zaginięć w naszym kraju.

Problem wielkości Wadowic

Jak zaznacza Izabela Jezierska-Świergiel w Polsce temat ten poruszany jest w momencie, gdy dojdzie do jakiegoś spektakularnego zaginięcia, gdy rodzina prężnie działa lub gdy zaginie dziecko. Tymczasem największa liczba osób zaginionych to ludzie między 25-45 rokiem życia.

- Powody są różne - tłumaczy Jezierska-Świergiel. - W przypadku dzieci jest to zazwyczaj niedostateczna opieka ze strony rodziców, w przypadku nastolatków - ucieczki. Gdy idzie o osoby dorosłe najczęstszym powodem jest depresja, zaś w wypadku osób starszych przyczyną są choroby wieku starszego.

Każda sprawa ma swój czas

Kryminalistyk Joanna Stojer-Polańska twierdzi, że rodziny zaginionych mają różne oczekiwania w stosunku do rozwiązania sprawy. Opowiada ona, że spotyka ona rodziny, które do końca wierzą w pozytywne jej rozwiązanie, a także te, które spodziewają się najgorszego i zwyczajnie szukają sprawiedliwości.

- Rodziny osób zaginionych żyją w ciągłym zawieszeniu - dodaje Jezierska-Świergiel. - Nadzieja, że ta osoba żyje jest tak silna, że przyćmiewa zupełnie wszystkie inne emocje - mówi.

📣 To już dziś! Po wielu tygodniach oczekiwań Serial Nieobecni możecie obejrzeć na platformie player.pl! 🎥 Historia...

Opublikowany przez Fundacja Itaka Wtorek, 29 grudnia 2020

Post fundacji Itaka w mediach społecznościowych

Prawdziwa historia osią serialu

Realizowana przez fundację ITAKA kampania społeczna zrodziła się ze współpracy instytucji z twórcami serialu NieobecniJustyna Wasilewska, Piotr Głowacki, Anna Dymna, Izabela Kuna, Danuta Stenka - to właśnie te nazwiska promują nową produkcję. - Ten temat jest mroczny - zdradza wcielająca się w główną rolę Justyna Wasilewska.

Fabuła serialu utkana została na tle prawdziwych wydarzeń - zaginięcia pięcioosobowej rodziny Bogdańskich, która rozniosła się echem po kartach polskiej kryminalistyki. - Te sprawy cały czas są tajemnicą - mówi Joanna Stojer-Polańska.

Tancerka Mila Gajda (Joanna Wasilewska) przyjeżdża do rodzinnego miasta, jednak spotkanie z najbliższymi nie jest jej dane, gdyż znikają oni w tajemniczych okolicznościach. Bohaterka zaczyna zmagania z mieszanką uczuć nadziei i bezradności, z którymi borykają się tysiące rodzin osób zaginionych.

- Samo doświadczenie przejścia tego procesu z bohaterką pozwoliło mi zrozumieć, jakie jest to upiorne. Żyje się w dziwnej dychotomii ciągłej walki i nadziei z nieustannym przeżywaniem czyjejś śmierci - mówi Wasilewska.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Izabela Jezierska-Świergiel (fundacja ITAKA), Joanna Stojer-Polańska (kryminalistyk, Uniwersytet SWPS), Justyna Wasilewska, Piotr Głowacki

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Skała" reportaż Beaty Kwiatkowskiej i Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 17:20
Historia zaginionej Joanny Zawadzkiej. Kobieta ponad 20 lat temu zniknęła bez śladu. Zostawiła małą córeczkę, która dziś, już jako dorosła osoba, postanowiła wznowić poszukiwania matki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginięcie Madeleine McCann. Prokuratura: mamy dowody, że dziewczynka nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 09:14
Niemiecki prokurator ma dowody, że Madeleine McCann, zaginiona przed 13 laty brytyjska dziewczynka, nie żyje. Zaapelował on do brytyjskich turystów o pomoc w ustaleniu byłych miejsc zamieszkania podejrzanego - poinformowała stacja Sky News.
rozwiń zwiń