Chopin - niewyczerpane źródło poetyckich inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 16:21
Gościem audycji była prof. Irena Poniatowska - muzykolog i autorka publikacji "Chopin w poezji".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe NIFC/Jakub Mozolewski

Posłuchaj
42:26 Rozmowy po zmroku Dwójka14 kwiecień 2021 21_30_33 v1.mp3 Prof. Irena Poniatowska o książce "Chopin w poezji" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

"Na pewno muzyka Chopina z trudem poddaje się słowom, nawet wysublimowanym, niektórzy je znajdują, wielu szuka" - pisze profesor Irena Poniatowska w książce "Chopin w poezji".

Wydany właśnie, pięknie opracowany edytorsko tom pokazuje, w jak bogaty i wszechstronny sposób postać wybitnego kompozytora inspirowała pisarzy od wieku XIX do współczesności. Autorka przywołuje zarówno poetów najwybitniejszych – jak Norwid, Iwaszkiewicz, Gałczyński czy Wierzyński, jak mniej znanych twórców zafascynowanych Chopinem i jego muzyką.

Nie ogranicza się zresztą tylko do autorów polskich, analizując utwory poetów na przykład z Francji, Litwy, Włoch czy Brazylii. Pokazuje, jak poszczególne gatunki muzyczne, uprawiane przez Chopina, pobudzały wyobraźnię twórców i do jakich miejsc związanych z jego biografią odwoływali się najczęściej. Dla poetów Chopin był wcieleniem artysty doskonałego i człowiekiem pełnym żalu i tęsknoty. Dla wielu z nich jego życie było symbolem losu Polski w XIX wieku.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Irena Poniatowska (muzykolog i autorka publikacji "Chopin w poezji")

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Norwidowski "Fortepian Chopina". Kulisy powstania utworu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 11:00
- Nam się może wydawać, że powstanie listopadowe i styczniowe to jakby to samo. O, nie. One były zupełnie inne. Wieści o powstaniu listopadowym natychmiast przeradzały się w wielkie wiersze. Mamy "Redutę Ordona", "Sowińskiego w okopach Woli", później "Bema pamięci żałobny rapsod". W postaniu styczniowym było zupełnie inaczej - przyznaje Ernest Bryll. 
rozwiń zwiń