"Syn harmonii w strasznym świecie" - Aleksander Błok w 100. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 12:15
- Błok był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli srebrnego wieku, przede wszystkim w poezji. Postacią, która symbolizowała i uosabiała to wielkie zjawisko w dziejach kultury rosyjskiej - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Adam Pomorski, historyk, tłumacz, krytyk literacki.
St. Petersburg, dom w którym żył i zmarł w 1921 roku Aleksander Błok
St. Petersburg, dom w którym żył i zmarł w 1921 roku Aleksander BłokFoto: Ovchinnikova Irina/Schutterstock

"Kto to jest poeta? Człowiek, który pisze wierszem? Nie, rzecz jasna. Tytułuje się poetą nie dlatego, że pisze wierszem, ale pisze wierszem, to znaczy wprowadza harmonię słów i dźwięków, bo jest synem harmonii-poetą" – to słowa Aleksandra Błoka z tekstu, który powstał w lutym 1921 roku. Kilka miesięcy później, 7 sierpnia, poeta zmarł w Petersburgu, noszącym wtedy miano Piotrogrodu.


Posłuchaj
54:45 Rozmowy po zmroku Dwójka 17 sierpień 2021 21_37_39v1.mp3 Adam Pomorski o poezji Aleksandra Błoka w 100. rocznicę śmierci poety (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

W setną rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych poetów rosyjskich ukazuje się w Polsce tom jego wierszy, dramatów, tekstów publicystycznych "Nad otchłanią chybocąc się w locie". Wszystkie teksty z tego tomu przełożył, opatrzył wstępem i przypisami gość audycji Adam Pomorski.

Ta śmierć wpisuje się w miliony ofiar głodu, terroru, rewolucji, które dotykały Rosję pierwszej połowy XX wieku. Zbiegła się ona z innym ważnym odejściem, poety polemizującego z Błokiem, Nikołaja Gumilowa, jednego z czołowych rosyjskich poetów, współtwórcy i praktyka akmeizmu, odmiany neoklasycyzmu.

Czytaj także:


- Gumilowa rozstrzelali bolszewicy w pierwszej terrorystycznej akcji po zakończeniu wojny domowej w Petersburgu. Błok umarł śmiercią naturalną - mówił tłumacz. - Oba te zgony współcześni przyjęli jako symboliczny i faktyczny koniec tego, co później na emigracji rosyjskiej nazwano srebrnym wiekiem kultury i literatury rosyjskiej.

Komunyakaa_AuthorPhoto_ArthurElgort.jpg
"Yusef Komunyakaa jest mistrzem jazzowej kompozycji poezji"

Jego odejście zanotowano jako śmierć poety narodowego. Miał wówczas zaledwie 41 lat i pozostaje tajemnicą, dlaczego w oczach sobie współczesnych zyskał taką estymę. - Zestawiają go z Puszkinem, Dostojewskim, Tołstojem - podkreślał gość Dwójki. - To największa skala i zagadka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Adam Pomorski (historyk, tłumacz, krytyk literacki)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 21.30

uk

Czytaj także

Rozkosze moskalików

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 19:30
O pewnej zabawie literackiej, która na dobre rozgorzała w Krakowie lat 50., a - już później - rozpropagowała ją Wisława Szymborska, porozmawiamy we wtorkowe popołudnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Achmatowa - poezja w cieniu stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 05:40
133 lata temu, 23 czerwca 1889, w Odessie urodziła się Anna Achmatowa, jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek. Przez lata władze sowieckie ledwo tolerowały jej obecność, aż do całkowitego zakazu publikacji jej utworów.
rozwiń zwiń