Kuba Mikurda: "Na srebrnym globie" padło ofiarą wewnątrzpartyjnych walk

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 16:04
- Zdjęcia do filmu ruszyły w czerwcu 1976 roku. Dziś ta data kojarzy się nam z zupełnie innymi wydarzeniami - z wystąpieniami robotniczymi w Ursusie i Radomiu. Zaraz potem była premiera "Człowieka z marmuru" i kilku innych filmów moralnego niepokoju. I to był ten bardzo niesprzyjający kontekst. Okazało się, że skoro tak, to trzeba zaostrzyć kurs - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Ucieczka na srebrny glob" o słynnym filmie Andrzeja Żuławskiego.
Kadr z filmu Na srebrnym globie A. Żuławskiego
Kadr z filmu "Na srebrnym globie" A. ŻuławskiegoFoto: Image Capital Pictures / Film Stills / Forum

Jest rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji Andrzej Żuławski wraca do Polski. Poprzedni film, który nakręcił w kraju ("Diabeł"), trafił na półkę. Tym razem reżyser dostaje pieniądze na realizację ogromnego przedsięwzięcia - eposu science fiction "Na srebrnym globie", na podstawie trylogii jego stryjecznego dziadka Jerzego Żuławskiego.

Zdjęcia realizowano m.in. w kopalni soli w Wieliczce oraz na pustyni Gobi. Plan odwiedzały ekipy telewizyjne, film zapowiadały także radio i gazety. Dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć władze kinematografii PRL wstrzymały jednak produkcję.


Posłuchaj
27:49 Dwójka rozmowy po zmroku 23.09.2021.mp3 "Ucieczka na srebrny glob". Historia niedokończonego filmu Andrzeja Żuławskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Historię nigdy niedokończonego filmu, ale i jego twórcy na tle PRL-owskich realiów drugiej połowy lat 70. opowiada dokument "Ucieczka na srebrny glob", który zdobył trzy nagrody na zakończonym niedawno festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Gościem audycji był reżyser tego filmu, a także filmoznawca i filozof - Kuba Mikurda.

Zwiastun filmu:

[YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Mowa ptaków". Żuławski/Żuławski

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:00
W audycji rozmawialiśmy o nowym filmie Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza jego ojca Andrzeja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Żuławski. Szaman kina

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 14:37
W audycji rozmawiać będziemy o biografii i twórczości jednego z najsłynniejszych twórców kina autorskiego w Polsce i na świecie, autora takich filmów, jak "Trzecia część nocy", "Diabeł", "Opętanie" czy "Błękitna nuta".
rozwiń zwiń