Lawrence Foster: to Pendereccy namawiali mnie do współpracy z NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 11:00
- Po kilku koncertach, które na przestrzeni lat poprowadziłem z NOSPR, Krzysztof Penderecki uznał, że dobrze byłoby, gdybym związał się z orkiestrą na stałe, jeśli rzecz jasna zespół wyrazi zgodę, bo najważniejsze jest przekonanie samych muzyków - mówił w Dwójce Lawrence Foster, dyrektor artystyczny NOSPR. 
Lawrence Foster
Lawrence FosterFoto: Mat. prasowe/Marc Ginot

Posłuchaj
27:34 2021_10_27 21_30_27_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Lawrence Foster - spotkanie urodzinowe (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

W minioną sobotę (23.10) dyrygent skończył 80 lat, a z tej okazji w sali NOSPR odbył się urodzinowy koncert z udziałem pianisty Daniela Barenboima.

- Udało mi się przekonać Daniela Barenboima, by przyjechał i zagrał na moich urodzinach. A jest on nie tylko moim przyjacielem, ale także muzykiem, którego szanuję i podziwiam bardziej niż kogokolwiek na świecie - przyznał jubilat.

Koncert rozpoczął się utworem Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego. - Bardzo pragnąłem wykonać tego dnia jakiś utwór Pendereckiego, bo on i jego żona Elżbieta bardzo mnie namawiali do podjęcia współpracy z NOSPR. Wybrałem "Przebudzenie Jakuba", by uhonorować Krzysztofa Pendereckiego; kiedy układałem program tego wieczoru, nie przypuszczałem jednak, że będzie to także hołd jego pamięci - mówił Lawrence Foster.

Bruce (Xiaoyu) Liu NOSPR 1200.jpg
Bruce (Xiaoyu) Liu i Eva Gevorgian grają Chopina w sali NOSPR [ZOBACZ WIDEO]

W programie koncertu znalazł się również III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena, który jest jednym z ulubionych utworów Lawrence'a Fostera.

Czytaj także:

Koncert zakończył się nawiązaniem do rumuńskich korzeni urodzonego w Los Angeles dyrygenta.

- Te powiązania to moi rumuńscy rodzice, moja żona Angela, która także jest Rumunką, moja córka Nicole, która płynnie mówi po rumuńsku. Ja sam czuję się związany z Rumunią przez festiwal Enescu, gdzie NOSPR grała z wielkim powodzeniem. Było więc dla mnie czymś oczywistym, że umieszczę w programie koncertu urodzinowego utwory George'a Enescu, dwie rapsodie rumuńskie - powiedział Lawrence Foster.

Dyrygent przewodzi Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia już trzeci sezon, a od dziewięciu lat jest dyrektorem muzycznym Opéra de Marseille. W swojej karierze kierował orkiestrami z wielu różnych krajów - Orquestra Simfònica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Houston Symphony, Orchestre de Chambre de Lausanne, Opéra Orchestre National Montpellier Occitanie i Aspen Music Festival and School.


***

Tytuł audycji: "Rozmowy po zmroku"

Prowadzi: Andrzej Sułek

Gość: Lawrence Foster (dyrektor artystyczny NOSPR)

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:40
Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja sezonu artystycznego NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:00
W audycji wysłuchaliśmy koncertu, który odbył się w czwartek (7.10) z okazji inauguracji sezonu artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń