REKLAMA

"Maurycy Gottlieb szedł połączoną ścieżką kultury żydowskiej i polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 22:00
- Ten obraz określany jest jako manifest artysty, który stworzył historię swojego życia w autoportretach. Maurycy Gottlieb był pełen dopełniających się tożsamości i osobowości - mówiła na antenie Dwójki dr Renata Piątkowska z Muzeum POLIN.
Uznawany za zaginiony obraz Maurycego Gottlieba Autoportret w stroju polskiego szlachcica, zaprezentowany w Muzeum POLIN w Warszawie
Uznawany za zaginiony obraz Maurycego Gottlieba "Autoportret w stroju polskiego szlachcica", zaprezentowany w Muzeum POLIN w WarszawieFoto: Rafał Guz/PAP

W audycji przypomnieliśmy postać Maurycego Gottlieba oraz opowiedzieliśmy o tajemniczych losach jego obrazu "Autoportret w stroju polskiego szlachcica".


Posłuchaj
28:32 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2021_11_18-21-34-15.mp3 Maurycy Gottlieb. Polsko-żydowski artysta malarz (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Muzeum POLIN właśnie włączyło do swoich zbiorów i zaprezentowało publiczności obraz Maurycego Gottlieba "Autoportret w stroju polskiego szlachcica". Dzieło uznawane było dotąd za zaginione. Gottlieb to polsko-żydowski artysta, uczeń Jana Matejki. Pochodzący z Drohobycza malarz jest przykładem akulturacji - zbliżania się do polskości bez porzucania świata żydowskiego, przykładem szukania nowego, własnego miejsca w kulturze i sztuce Europy.

O artyście i tajemniczych losach obrazu rozmawialiśmy w audycji z dr Renatą Piątkowską (Muzeum POLIN) i Marią Milanowską (Muzeum Sztuki w Łodzi).

Kuratorka łódzkiej wystawy "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości" mówiła, że artysta był wyjątkową postacią. - Zależało mi na tym, aby pokazać go nie tylko jako malarza, ale również jako człowieka poszukującego. Oglądając jego prace, często zapominamy, że mamy do czynienia z artystą tak młodym, dopiero kształtującym swój światopogląd. Z jednej strony jest silnie związany ze swoją kulturą, nie chce jej porzucić, ale jest osobą otwartą, kultura polska jest częścią jego egzystencji - podkreśliła Maria Milanowska.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: dr Renata Piątkowska (Muzeum POLIN), Maria Milanowska (Muzeum Sztuki w Łodzi)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

"Styl Caravaggia jest przełomowy dla malarstwa nowożytnego"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 17:00
- Caravaggio był na pewno człowiekiem bardzo wyrazistym i utalentowanym, jest uważany za artystę, który zapoczątkował nową epokę. Wypracowany przez niego styl jest odpowiedzią na manieryzm, jego sztuka została dobrze przyjęta - mówił na antenie Dwójki dr Artur Badach, kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikifor ciepło patrzył na ludzi i miał poczucie humoru"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:00
- Nasza kolekcja liczy 132 prace, jest druga pod względem liczebności po Muzeum w Nowym Sączu. Mamy obrazy z kolekcji Alfonsa Karnego, Jerzego Wolffa, Zygmunta Stępińskiego, te wczesne pokazujemy dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdziemy tu wszystkie tematy, którymi zajmował się Nikifor - mówiła na antenie Dwójki Alicja Mironiuk-Nikolska, kuratorka wystawy prac artysty.
rozwiń zwiń