Uniwersum Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 15:26
W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy o nowych próbach, pomysłach i propozycjach interpretacyjnych twórczości Juliusza Słowackiego. Naszym gościem był literaturoznawca, eseista i krytyk literacki Jarosław Ławski, autor wydanej niedawno książki "Uniwersum Słowackiego. Studia o wyobraźni".
Ja z mego podróżnego stanu i charakteru już wyjść nie mogę - i tylko jako podróżny aż do śmierci być muszę  pisał Juliusz Słowacki w liście do swojej matki w 1848 roku (na zdj. Juliusz Słowacki na pocztówce)
"Ja z mego podróżnego stanu i charakteru już wyjść nie mogę - i tylko jako podróżny aż do śmierci być muszę" – pisał Juliusz Słowacki w liście do swojej matki w 1848 roku (na zdj. Juliusz Słowacki na pocztówce)Foto: Polona/domena publiczna

Rok 2022, ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, daje pretekst, by nie tylko analizować utwory pisarzy tej epoki czy też szczegóły ich artystycznych biografii, ale również zwracać uwagę na nowe publikacje związane z postaciami romantycznych twórców oraz interpretacje ich dzieł. Jedną z takich publikacji jest książka "Uniwersum Słowackiego. Studia o wyobraźni", której autor Jarosław Ławski – literaturoznawca, eseista, krytyk literacki, wykładowca akademicki oraz kierownik Katedry Badań Filologicznych "Wschód – Zachód" na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku – od lat zajmuje się badaniem biografii i twórczości polskich romantyków.

Jego najnowsza praca "Uniwersum Słowackiego" to zbiór esejów dotyczących różnych aspektów i przedmiotów wyobraźni poetyckiej autora "Kordiana". Jarosław Ławski koncentruje się na wczesnym etapie twórczości poety, obejmującym lata 1828-1838. Ukazuje okres, w którym wyobraźnia Słowackiego formuje się i rozwija, a jednocześnie niemal od razu budzi zdumienie swoją dojrzałością, bogactwem, dynamiką, oryginalnością.

W audycji rozmawialiśmy m.in. o autokreacyjnych aspektach biografii romantycznego wieszcza, zaskakujących wnioskach płynących z lektury jego najbardziej znanych dzieł, takich jak "Balladyna" czy "Kordian", oraz o próbach odczytania XIX-wiecznego świata i przełożenia go na język literatury.


Posłuchaj
29:23 Rozmowy po zmroku Dwójka 26 kwiecień 2022 21_31_17.mp3 O nowych próbach, pomysłach i propozycjach interpretacyjnych twórczości Juliusza Słowackiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: Jarosław Ławski (literaturoznawca, eseista i krytyk literacki)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Mickiewicz i Słowacki na jednym przyjęciu, czyli pojedynek wieszczów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 05:45
25 grudnia 1840 roku na paryskim spotkaniu towarzyskim, nazwanym później "ucztą u Januszkiewicza", spotkali się dwaj wielcy polscy poeci. Między twórcami, których łączyły raczej skomplikowane relacje, doszło do szczególnego poetyckiego pojedynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Juliusz Słowacki w czasie zaborów był bardzo cenzurowany"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 18:00
- Najwięcej edycji utworów Słowackiego ukazało się w największych centrach wydawniczych, we Lwowie i Warszawie. Za granicą przede wszystkim wydawano je w Paryżu i Lipsku - mówiła na antenie Dwójki dr Małgorzata Rowicka, badaczka historii ruchu wydawniczego.
rozwiń zwiń