Jak "Mazurek Dąbrowskiego" został hymnem Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 22:00
"Żołnierze do Twojej pieśni coraz więcej gustu nabierają" - pisał w sierpniu 1797 roku Generał Dąbrowski do Józefa Wybickiego. "Pieśń legionów" - bo o niej mowa - powstała niewiele wcześniej w Reggio nell'Emilia w północnych Włoszech.
Józef Wybicki na tle fragmentu okładki broszury Chant national polonais (Jeszcze Polska niezginęła) z 1829 roku
Józef Wybicki na tle fragmentu okładki broszury "Chant national polonais (Jeszcze Polska niezginęła)" z 1829 rokuFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie Polona.pl/domena publiczna

Tekst napisał Józef Wybicki do znanej wówczas melodii mazura. Od samego początku "Pieśń" zyskała popularność i była chętnie śpiewana przez legionistów. A także później - podczas powstania listopadowego (1830) oraz styczniowego (1863), w czasach Wielkiej Emigracji Polaków, w czasie rewolucji 1905 roku, wreszcie podczas I i II wojny światowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym, po odzyskaniu niepodległości ustawodawcy zajęli się kwestią symboli narodowych. "Mazurek Dąbrowskiego" walczył o uznanie go hymnem narodowym z kilkoma innymi, ważnymi dla naszej historii pieśniami (były to m.in. "Rota", "Boże coś Polskę", "Warszawianka", "Chorał", czy "My pierwsza Brygada"). Dzisiaj, w 2022 roku obchodzimy 95. rocznicę ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem Polski.

Dodajmy, że Józef Wybicki został uznany przez Sejm RP za jednego z patronów 2022 roku. W tym roku mija bowiem nie tylko 200 lat od jego śmierci, ale też 275 od urodzin i 225 od powstania "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech".

O "Mazurku Dąbrowskiego" w audycji opowiedzieli Małgorzata Gańska i Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Jerzy Lemański i Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.


Posłuchaj
29:00 2022_05_02 21_32_20_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Jak "Mazurek Dąbrowskiego" został hymnem Polski (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Stylińska

Data emisji: 2.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Niepodległa do Hymnu" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 15:01
Każdy kraj ma swoją pieśń, która dla jego mieszkańców powinna być najważniejszym symbolem i melodią znaną od najmłodszych lat. Polskie Radio Dzieciom od poniedziałku do piątku o godz. 12.00 emituje "Mazurka Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Służą zasypywaniu podziałów". Przemysław Rey o hymnie i polskich symbolach narodowych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 18:55
- Podziały, szczególnie polityczne są w tej chwili bardzo głębokie. Symbole narodowe i hymn służą w pewnym sensie zasypywaniu tych podziałów i tworzeniu pewnych mostów, które dają jakąś komunikację między zwaśnionymi stronami. To bardzo ważna rola hymnu i symboli narodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
rozwiń zwiń