Polskie Radio
Section05
symbole narodowe

Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom

"Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów." czytamy na stronie www.gov.pl. Tego dnia audycje Polskiego Radia Dzieciom będą miały charakter tematyczny. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości niepodległość symbole narodowe patriotyzm

Prezydent podziękował działaczom polonijnym. Wręczył odznaczenia państwowe

- Dziękuję, że niesiecie swoją codzienną pracę i służbę w polskich środowiskach oraz wspieracie swoich współobywateli na Białorusi i na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą podczas uroczystości z okazji ich święta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystości z udziałem pary prezydenckiej

Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się we wtorek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP. Po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Kolory polskiej flagi. Przepisy dokładnie precyzują barwę białą i czerwoną

- W Dzienniku Ustaw zapisane są dokładnie współrzędne dla barwy białej i dla barwy czerwonej. Te zapisy pochodzą z 1980 roku. Kolejne ustawy odwołują się do danych zawartych w tym właśnie Dzienniku Ustaw. Można spektrofotometrycznie pomierzyć wartości współrzędnych barwy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 dr Marta Gajadhur z Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA symbole narodowe

"Polskie Symbole Narodowe w naszym życiu". Zabawa plastyczna w PR Dzieciom

Każde państwo ma własne symbole. Są one związane z tradycją i historią kraju. Symbole te towarzyszą nam podczas ważnych narodowych wydarzeń i świąt. Jakie symbole narodowe znają słuchacze Polskiego Radia Dzieciom i w jaki sposób chcieliby je przedstawić? 11 listopada Polskie Radio Dzieciom ogłosiło zabawę "Polskie symbole narodowe w naszym życiu". W sobotę 13 listopada poznaliśmy zwycięskie prace.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam 11 listopada dzień niepodległości symbole narodowe DAB+ dzieci

Trwa projekt fotograficzny „Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą”

Pomysł zrodził się we Włoszech. Aneta Malinowska, Polka mieszkająca w Bolonii, artystka i fotograf, postanowiła zaprosić rodaczki w wieku od 18 do 100 lat, żyjące we wszystkich zakątkach świata, do współpracy. „Byłam ciekawa, jak one żyją, tam gdzie osiadły w swoim emigracyjnym życiu. W jaki sposób pielęgnują swoją polskość z dala od domu. Każda jest inna i miała własny powód aby wyjechać, wybrać kraj emigracji. Inne też elementy polskiej codzienności zabrały ze sobą w świat” - wyjaśnia inicjatorka projektu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa POLSKA duma państwowa Polacy za granicą fotografia kobieta Włochy Bolonia SZTUKA symbole narodowe Małgorzata Frydrych