"Aula Leopoldyńska we Wrocławiu ma genialną akustykę"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 22:00
- To cesarz Leopold I wydał łaskawą zgodę na utworzenie uniwersytetu we Wrocławiu, który wówczas mu podlegał jako część Królestwa Czeskiego i Cesarstwa Austriackiego, jest to bardzo skomplikowane. Gdy powstawała aula, to cesarz już nie żył, stąd przedstawienie go między niebem a ziemią - mówił w Dwójce dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki.
Aula Leopoldyńska
Aula LeopoldyńskaFoto: Shutterstock/posztos
  • Aula Leopoldyńska należy do najpiękniejszych barokowych sal Europy. Słynie ze wspaniałej akustyki – to od niej nazwę wzięła wrocławska Orkiestra Leopoldinum.
  • W audycji odwiedziliśmy to zabytkowe wnętrze wraz z dr. Łukaszem Krzywką - historykiem sztuki, który nadzorował proces renowacji auli.

Przez sześć lat ponad stu specjalistów pracowało nad tym, by przywrócić blask reprezentacyjnej auli Uniwersytetu Wrocławskiego – odnowiono freski, sztukaterie, rzeźby i empory, dbając o to, by ukazały się one oczom zwiedzających w oryginalnym kształcie.

Dwóch patronów

Aula wzniesiona została w latach 1728-1732 (wraz z całym kompleksem budynków uniwersyteckich), a jej projektantem był Christophorus Tausch, uczeń Andrei Pozza, znanego włoskiego architekta, malarza i filozofa. Swoją nazwę otrzymała od fundatora uniwersytetu cesarza Leopolda I. - Tak naprawdę pochodzi ona od jego świętego patrona, margrabiego Leopolda, który żył w XII wieku. Cesarz ustanowił go patronem dynastii, zatem to o niego chodziło przy nadawaniu tej nazwy. To są takie subtelności - podkreślił Łukasz Krzywka.

Unikat z późnego baroku

Aula Leopoldyńska to największa i najbardziej reprezentacyjna część głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest zabytkiem unikatowym, pochodzącym z okresu późnego baroku. Pokryta została freskami przez Johanna Christopha Handkego z Ołomuńca, twórcą przepięknych rzeźb był Franz Joseph Mangoldt, znany artysta wrocławski rodem z Moraw, a ornamenty sztukatorskie i marmoryzację wykonał włoski mistrz Ignazio Provisore.

 

Posłuchaj
30:04 2022_05_04 21_30_10_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Aula Leopoldyńska we Wrocławiu ma genialną akustykę" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Rzeźba, architektura i malarstwo jako całość

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego, "wymienieni twórcy doskonale zrealizowali artystyczną wizję Andrei Pozza: rzeźba, architektura i malarstwo tworzą jedną organiczną całość. Trójdzielność kompozycji wnętrza Auli powstała przez wydzielenie podium, audytorium i wspartej na filarach empory muzycznej".

Zobacz zapowiedź:


Aula Leopoldyńska Aula Leopoldyńska

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Zając

Gość: dr Łukasz Krzywka (historyk sztuki, który nadzorował proces renowacji Auli Leopoldyńskiej we Wrocławiu)

Data emisji: 4.05.2022

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Dwójka nad Odrą: z rzeki miasto jest najpiękniejsze [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 15:00
- Idźmy nad rzekę mądrze, a ona nam to zrekompensuje, doświadczymy spokoju, dystansu, którego w życiu wszystkim bardzo potrzeba - mówił podczas rejsu po wrocławskim odcinku Odry Kamil Zaręba z Odra Centrum. 
rozwiń zwiń