Dwójka nad Nysą Kłodzką. "W historii Gór Stołowych woda odegrała istotną rolę"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 17:54
- W drodze pod Błędne Skały zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie płynący potok wyrzeźbił bardzo głęboką dolinę. To jest dowód na to, jak ważna dla Gór Stołowych jest woda. Ona wpływa na całą rzeźbę tego terenu - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" Tomasz Mazur z Parku Narodowego Gór Stołowych.
Góry Stołowe. Rezerwat przyrody Błędne Skały
Góry Stołowe. Rezerwat przyrody "Błędne Skały"Foto: Maciej Jeziorek/Forum

Świder 1200.jpg
"Rzeka Świder to oaza przyrody"

"Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek..." tym razem zawitała nad brzegi Nysy Kłodzkiej. To lewobrzeżny dopływ Odry, wijący się na terenach województw dolnośląskiego i opolskiego.

Posłuchaj
113:15 2021_08_07 15_00_19_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Nysa Kłodzka (Dwójka na miejscu) 

Nasza przygodę rozpoczęliśmy od niespełna 30-tysięcznego Kłodzka, a dokładniej od obszaru ok. 30 hektarów, na którym znajduje się Twierdza Kłodzko. To dobrze zachowany system obronny pamiętający czasy napoleońskie (XVII i XVIII w.). Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska, w którego skład wchodzi Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra.

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]


Dwójka nad rzeką Nysą Kłodzką.jpg
Dwójka nad Nysą Kłodzką - zobacz zdjęcia

Następnie wybraliśmy się na spacer po Parku Narodowym Gór Stołowych. Odwiedziliśmy miejscowość Karłowo, z której obserwowaliśmy Szczeliniec Wielki (największą atrakcję Parku), a także Błędne Skały.

- Karłów i jego okolice to miejsca najczęściej odwiedzane przez turystów. Zwłaszcza Szczeliniec. Jest to najwyższy punkt Gór Stołowych – 919 m n.p.m. Na jego szczyt prowadzą schody. Jest to jedna z niewielu gór, na którą wchodzi się po schodach. W pobliżu szczytu, na północnych tarasach, znajduje się schronisko turystyczne - opowiadał Tomasz Mazur.

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Wspólnie wybraliśmy się też do Pałacu w Gorzanowie z XVI wieku. Współcześnie na terenie obiektu mieści się Fundacja Pałac Gorzanów, która oferuje odwiedzającym atrakcje kulturalne.

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Były także atrakcje... pod ziemią. Kopalnia Złota w Złotym Stoku to obowiązkowy punkt na naszej wakacyjnej trasie. Nie zabrakło wody, niskiej temperatury i... oczywiście złota. Przynajmniej w ujęciu historycznym.

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

W audycji rozmawialiśmy także z Zygmuntem Wielowiejskim - autorem książki "Historia fotografii w Nysie w latach 1839-1939", która odkrywa tajemnice tamtejszych fotografów.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Data emisji: 7.08.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Góry Stołowe

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 21:00
Smok Adaś wraz z Wojtkiem udaje się na wyprawę w Góry Stołowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia Kłodzka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 21:11
Ziemia Kłodzka to urokliwe miasteczka, dawne warownie wznoszące się na wzgórzach, niezwykle góry i podziemne twierdze pełne tajemnic, a także mnóstwo legend i fascynujących historii o ludziach, którzy tworzyli historię tego regionu. 
rozwiń zwiń