Dwójka nad Odrą: z rzeki miasto jest najpiękniejsze [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 15:00
- Idźmy nad rzekę mądrze, a ona nam to zrekompensuje, doświadczymy spokoju, dystansu, którego w życiu wszystkim bardzo potrzeba - mówił podczas rejsu po wrocławskim odcinku Odry Kamil Zaręba z Odra Centrum. 
Wrocław
WrocławFoto: shutterstock/Sopotnicki

Kamil Zaręba to wrocławianin od 2013 roku mieszkający na wodzie. Odra, biorąca swój początek we wschodnich Czechach, stanowiąca granicę między Polską a Niemcami i kończąca swój bieg w Morzu Bałtyckim - była bohaterką audycji "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek".


Posłuchaj
114:57 2021_08_28 14_59_09_PR2_Dwójka_na_miejscu.mp3 Z biegiem rzeki Odry (Dwójka na miejscu)

 

Płynąc po Odrze przez Wrocław zgłębialiśmy tajemnice i uciechy nadwodnego życia w mieście. Przez wieki rzeka dawała bowiem nie tylko zasoby naturalne, pracę czy transport, ale i rozrywkę oraz sport. - Wrocław w okresie międzywojennym i jeszcze wcześniej w XIX wieku, tak jak wiele miast europejskich, miał pływające kąpieliska w centrum miasta – opowiadał Kamil Zaręba.


góry stołowe błędne skały 1200 FORUM.jpg
Dwójka nad Nysą Kłodzką. "W historii Gór Stołowych woda odegrała istotną rolę"

Wrocławskie wyspy w sumie otaczało aż dziesięć takich miejsc, wśród nich łaźnie miejskie i prywatne, czemu sprzyjała czystość i jakość wody oraz rozliczne udogodnienia w postaci szatni, a nawet szynków. - Rozmawiamy, żeby wrócić do tej tradycji, Wiedeń już wrócił, Kopenhaga, Berlin – zaznaczył nasz przewodnik. - To daje mieszkańcom prawdziwy kontakt z wodą i korzystanie z jej walorów. Miasto betonowe jest zbyt ubogie - stwierdził.

Tymczasem w ostatnich latach Odra przeżywa miejski renesans: bulwary, przystanie, mosty, przeprawy łączą się tu w jedną trasę turystyczną. - Widać, że to jest wręcz rewolucja na Odrze we Wrocławiu - zaznaczył Kamil Zaremba.

Jedną z większych wysp jest Wyspa Piasek, na której znajduje się jeden z najstarszych kościołów w okolicy, biblioteka diecezjalna oraz bulwar Piotra Włostowica z pomnikiem Odry. - Pomnik jest funkcyjny, z przestrzenną mapą dla osób niewidomych – to wrocławski węzeł wodny ze wszystkimi rzekami.

Czytaj także:

Aby poznać rzekę i jej mieszkańców - gatunki ryb i zwierząt – odwiedziliśmy Odrarium we wrocławskim zoo.

Historyczne sposoby korzystania z rzeki poznaliśmy w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, na naszej trasie znalazł się także symboliczny obiekt – Pałac w Krzyżowej - miejsce, gdzie 12 listopada 1989 roku, kilka dni po upadku muru berlińskiego, odbyła się polsko-niemiecka msza pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla.

Wraz z Moniką Bielec z wrocławskiego zoo zapraszaliśmy do Odrarium.

W naszej podróży zawitaliśmy do tętniącego historią Pałacu w Krzyżowej na spotkanie z Aleksandrą Królak-Wąsowicz z Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau

W audycji gościliśmy także dr Annę Barcz, autorkę m.in. pracy: "O rzece która wylewa. Literatura i nowa pamięć o powodzi", i trębacza – Piotra Damasiewicza, który przybliżyła idee swoich koncertów pod odrzańskimi mostami.

Odra Centrum i spotkanie z Anią Pieniądz.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

75 lat temu nad Szczecinem zaczęła powiewać biało-czerwona flaga

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:00
Jak wyglądało życie w mieście "w zawieszeniu". Jak była polityka obozu komunistycznego wobec Ziem zachodnich? Jak wydarzenia z lat powojennych wpływają na tożsamość dzisiejszego Szczecina?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka nad Nysą Kłodzką. "W historii Gór Stołowych woda odegrała istotną rolę"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 17:54
- W drodze pod Błędne Skały zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie płynący potok wyrzeźbił bardzo głęboką dolinę. To jest dowód na to, jak ważna dla Gór Stołowych jest woda. Ona wpływa na całą rzeźbę tego terenu - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" Tomasz Mazur z Parku Narodowego Gór Stołowych.
rozwiń zwiń