Józef Czechowicz i radio

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 22:00
15 marca mija 120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza - polskiego poety, dramatopisarza, organizatora życia literackiego i autora słuchowisk. W tym wydaniu audycji  "Rozmowy po zmroku" skupiliśmy się na radiowej działalności tego niezwykłego twórcy dwudziestolecia międzywojennego.
Portret Józefa Czechowicza, który poeta najbardziej lubił
Portret Józefa Czechowicza, który poeta najbardziej lubiłFoto: Wojciech Pacewicz/PAP

Po wyjeździe z rodzinnego Lublina Józef Czechowicz trafia do Warszawy, gdzie po jakimś czasie rozpoczyna pracę w Polskim Radiu. Jako urzędnik radiowy odpowiedzialny jest za zliczanie czasu antenowego muzyki i słowa. Wkrótce jednak zaczyna pisać także słuchowiska. W 1937 roku premierę ma pierwsze z nich: "Poemat o mieście Lublinie", nadane jako "Lublin" w "Kwadransie Poetyckim". W tym poetyckim radiowym spacerze po ukochanym mieście Czechowicz wykazuje niezwykłą wrażliwość na pozasłowne środki ekspresji, do których radio, jako nowe wtedy medium, jest stworzone.

O tym, a także o innych słuchowiskach napisanych przez Józefa Czechowicza opowiadał w audycji dr Jarosław Cymerman - literaturoznawca i teatrolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Poeta, dramatopisarz i autor słuchowisk zginął 9 września 1939 roku w wieku zaledwie 36 lat, pod gruzami zbombardowanej przez Niemców kamienicy swojego rodzinnego miasta.

Posłuchaj
29:21 2023_03_14 21_31_02_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Radiowy Czechowicz (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

ProwadziłaMałgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Czechowicz nie mówi normalnie, tylko w sposób magiczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 08:00
- Trzeba pamiętać, ze w centrum tej twórczości tkwi siedem niewielkich tomików, w których rozwija się jedyny w swoim rodzaju świat – przypominał prof. Andrzej Zieniewicz w Dwójkowej audycji o wielorodzajowym dorobku znakomitego lubelskiego poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józefa Czechowicza przewodnik po Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 14:16
- Jest to tekst mocno powiązany z topografią miasta. Opowiada o nim w sposób zupełnie inny niż typowe przewodniki, aczkolwiek poetyckim przewodnikiem na pewno jest – podkreślała Joanna Zętar z Teatru NN Bramy Grodzkiej, opowiadając o "Poemacie o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza
rozwiń zwiń