Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 19:00
– Wydaje mi się, że Wat próbuje ból podzielić przez poezję, zaś poezję poprzez ból uczynić czymś bardziej dotkliwym i naskórnym, niż ona z reguły bywa – mówił literaturoznawca prof. Piotr Śliwiński.
Audio
  • Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat (Strefa literatury/Dwójka)
Aleksander Wat
Aleksander WatFoto: PAP

Beinecke-Rare-Book-Manuscript-Library-Interior-Yale-University-New-Haven-Connecticut-Apr-2014-b.jpg
Odczytanie archiwum Aleksandra Wata. "Dużo sekretów"

Czesław Miłosz napisał kiedyś, że wiersze Aleksandra Wata są stenogramem cierpienia, a poeta ten mówi nie językiem, lecz skórą. Badacz literatury Patryk Szaj zauważył w Dwójce, że Wat uczynił nawet skórę adresatem jednego z wierszy. – "Oda III" jest rozpięta pomiędzy skórą zmysłowo doświadczającą piękna świata a skórą cierpiącą, skórą, która jest źródłem wielkiego bólu – powiedział gość Dwójki.

– Musimy pamiętać, że dramatyczne wiersze Wata bywają też wierszami olśniewająco pięknymi, i to olśniewanie jest ich niesłychanie ważną cechą – dodał prof. Piotr Śliwiński. – Weźmy "*** (Tu nie istnieje...)" z 1956 r. Trudno znaleźć w naszej poezji równie dramatyczne zapisy uwięzienia w nicości, w impasie. A przecież jest to zarazem wiersz niebywale piękny – stwierdził.

W audycji przygotowanej z okazji przypadającej 29 lipca 50. rocznicy śmierci Aleksandra Wata słuchaliśmy także wypowiedzi prof. Adama Poprawy i prof. Krzysztofa Rutkowskiego, a z archiwów wydobyliśmy nagranie jednej z rozmów Aleksandra Wata i Czesława Miłosza rejestrowanych na potrzeby słynnej książki "Mój wiek".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: Patryk Szaj, prof. Piotr Śliwiński, prof. Adam Poprawa, prof. Krzysztof Rutkowski (literaturoznawcy)

Z nagrań archiwalnych: Aleksander Wat i Czesław Miłosz

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/zi

Czytaj także

"Mój wiek" po latach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 11:04
Dwójka zaprasza na opowieść o niezwykłym dziele Aleksandra Wata, wielkim "pamiętniku mówionym", wyjątkowej panoramie XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstanty Jeleński. Ambasador kultury, przyjaciel mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 09:00
W związku z 30. rocznicą śmierci znakomitego eseisty i krytyka o jego dorobku rozmawialiśmy z Anną Arno, autorką powstającej właśnie biografii Jeleńskiego, i Piotrem Kłoczowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Być może poezja zawsze była polityczna". Festiwal Miłosza 2017

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:48
-  Czy poezja bierze udział w debacie politycznej? Tak, w tym momencie ma to w Szwecji miejsce - opowiadała w Dwójce Linn Hansén, poetka, która gościła na tegorocznym Festiwalu im. Czesława Miłosza
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:31
- W 1937 roku został aresztowany dlatego, że… już wcześniej był aresztowany - opowiadał prof. Tadeusz Klimowicz o sytuacji kafkowskiej, w której znalazł się w pewnym momencie Warłam Szałamow, autor wstrząsających "Opowiadań kołymskich".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta pisarka z prowincji w południowej Anglii jest do dziś czytana z dużym zainteresowaniem? I odpowiedź jest jedna: ta kobieta miała talent – mówiła anglistka Anna Przedpełska-Trzeciakowska, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń