X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 19:00
– Wydaje mi się, że Wat próbuje ból podzielić przez poezję, zaś poezję poprzez ból uczynić czymś bardziej dotkliwym i naskórnym, niż ona z reguły bywa – mówił literaturoznawca prof. Piotr Śliwiński.
Audio
  • Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat (Strefa literatury/Dwójka)
Aleksander Wat
Aleksander WatFoto: PAP

Beinecke-Rare-Book-Manuscript-Library-Interior-Yale-University-New-Haven-Connecticut-Apr-2014-b.jpg
Odczytanie archiwum Aleksandra Wata. "Dużo sekretów"

Czesław Miłosz napisał kiedyś, że wiersze Aleksandra Wata są stenogramem cierpienia, a poeta ten mówi nie językiem, lecz skórą. Badacz literatury Patryk Szaj zauważył w Dwójce, że Wat uczynił nawet skórę adresatem jednego z wierszy. – "Oda III" jest rozpięta pomiędzy skórą zmysłowo doświadczającą piękna świata a skórą cierpiącą, skórą, która jest źródłem wielkiego bólu – powiedział gość Dwójki.

– Musimy pamiętać, że dramatyczne wiersze Wata bywają też wierszami olśniewająco pięknymi, i to olśniewanie jest ich niesłychanie ważną cechą – dodał prof. Piotr Śliwiński. – Weźmy "*** (Tu nie istnieje...)" z 1956 r. Trudno znaleźć w naszej poezji równie dramatyczne zapisy uwięzienia w nicości, w impasie. A przecież jest to zarazem wiersz niebywale piękny – stwierdził.

W audycji przygotowanej z okazji przypadającej 29 lipca 50. rocznicy śmierci Aleksandra Wata słuchaliśmy także wypowiedzi prof. Adama Poprawy i prof. Krzysztofa Rutkowskiego, a z archiwów wydobyliśmy nagranie jednej z rozmów Aleksandra Wata i Czesława Miłosza rejestrowanych na potrzeby słynnej książki "Mój wiek".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: Patryk Szaj, prof. Piotr Śliwiński, prof. Adam Poprawa, prof. Krzysztof Rutkowski (literaturoznawcy)

Z nagrań archiwalnych: Aleksander Wat i Czesław Miłosz

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mój wiek" po latach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 11:04
Dwójka zaprasza na opowieść o niezwykłym dziele Aleksandra Wata, wielkim "pamiętniku mówionym", wyjątkowej panoramie XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Jeleński. Ambasador kultury, przyjaciel mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 09:00
W związku z 30. rocznicą śmierci znakomitego eseisty i krytyka o jego dorobku rozmawialiśmy z Anną Arno, autorką powstającej właśnie biografii Jeleńskiego, i Piotrem Kłoczowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Być może poezja zawsze była polityczna". Festiwal Miłosza 2017

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:48
-  Czy poezja bierze udział w debacie politycznej? Tak, w tym momencie ma to w Szwecji miejsce - opowiadała w Dwójce Linn Hansén, poetka, która gościła na tegorocznym Festiwalu im. Czesława Miłosza
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:31
- W 1937 roku został aresztowany dlatego, że… już wcześniej był aresztowany - opowiadał prof. Tadeusz Klimowicz o sytuacji kafkowskiej, w której znalazł się w pewnym momencie Warłam Szałamow, autor wstrząsających "Opowiadań kołymskich".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta pisarka z prowincji w południowej Anglii jest do dziś czytana z dużym zainteresowaniem? I odpowiedź jest jedna: ta kobieta miała talent – mówiła anglistka Anna Przedpełska-Trzeciakowska, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń