Szymon Modrzejewski i społecznicy remontujący cmentarze. Reportaż "Kamień" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 08:30
Zapraszamy na opowieść o Szymonie Modrzejewskim - założycielu Stowarzyszenia "Magurycz", które organizuje społeczne prace remontowe na cmentarzach wyznaniowych południowo-wschodniej Polski.
Stowarzyszenie Magurycz prowadzi prace remontowe na polsko-ukraińskim cmentarzu we wsi Zakład, kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa
Stowarzyszenie "Magurycz" prowadzi prace remontowe na polsko-ukraińskim cmentarzu we wsi Zakład, kilkadziesiąt kilometrów od LwowaFoto: materiały stowarzyszenia

Za reportaż "Kamień" Katarzyny Nowak została nagrodzona w Konkursie im. Jacka Stwory w 2004 roku. 

Magurycz, czyli nawiązanie do kamieniarskich tradycji

Nazwa Stowarzyszenia "Magurycz" pochodzi od góry nieopodal wsi Bartne, gdzie przez wieki pozyskiwano piaskowiec, służący za materiał na żarna, kamienie młyńskie, nagrobki i krzyże. Bartneńscy kamieniarze słynęli w całej okolicy ze swego kunsztu i znakomitych wyrobów, i do tej tradycji - pracy z kamieniem i w kamieniu - stowarzyszenie nawiązuje.

Magurycz od lat remontuje cmentarze na terenach południowo-wschodniej Polski, które pozostały bez opieki wskutek wysiedleń i Holokaustu. Wolontariusze Nadsania i Magurycza pracowali na prawie stu cmentarzach i wyremontowali blisko tysiąc nagrobków, krzyży oraz innych obiektów małej architektury sakralnej.

Nie tylko renowacja

Prace stowarzyszenia mają charakter społeczny i w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju wrażliwości na sztukę mniejszości narodowych zarówno uczestników obozów, jak i społeczności lokalnych. Zachowanie krajobrazu kulturowego ma istotny wpływ na współczesną percepcję regionu.

Większość obiektów, które są przedmiotem naszego zainteresowania, została celowo zdewastowana. Jesteśmy przekonani, że przywracanie im dawnej świetności ma sens i ocala je, a jednocześnie kształtuje postawy otwarte i tolerancyjne oraz pełne szacunku i zrozumienia dla przeszłości - podkreślają członkowie Magurycza.

Ponadnarodowy charakter

Celem obozów remontowych - organizowanych każdego roku - jest przede wszystkim remontowanie, inwentaryzacja i dokumentacja sztuki sepulkralnej, krzyży i kapliczek przydrożnych oraz wszelkich obiektów sztuki sakralnej pozostających bez opieki na terenach południowo-wschodniej Polski (głównie Bieszczady i Beskid Niski), zamieszkiwanych w głównej mierze przez Bojków i Łemków, a także Żydów, Polaków, Cyganów i Niemców.

Magurycz od 2006 roku realizuje regularnie projekty z partnerami z Ukrainy.

[korzystano ze strony www.spis.ngo.pl]

Posłuchaj
30:17 2023_10_19 21_29_31_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Kamień" - reportaż Katarzyny Nowak (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 19.10.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mgc

Czytaj także

Jacek Stwora mówił językiem radia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:00
Legenda Polskiego Radia za cel stawiała sobie stworzenie reportażu, "którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragiczny finał afery mięsnej, czyli reportaże sądowe PRL

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 15:15
- Od początku byłam tam obecna, od momentu wprowadzenia oskarżonych na salę – wspominała Barbara Seidler swoją pracę nad reportażami sądowymi.
rozwiń zwiń