Kompozytorka Tekla Bądarzewska - zapomniana w Polsce, znana w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 09:00
Tekla Bądarzewska to XIX-wieczna polska kompozytorka, której muzyka stała się niezwykle popularna w Japonii. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Michalak i Doroty Hałasy pt. "Modlitwa zapomnianej", nagrodzonego na międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii "audycja o muzyce" w 2009 roku.
Modlitwa zapomnianej to reportaż Katarzyny Michalak i Doroty Hałasy. To opowieść o XIX-wiecznej polskiej kompozytorce, Tekli Bądarzewskiej i  fenomenie jej popularności w Japonii
"Modlitwa zapomnianej" to reportaż Katarzyny Michalak i Doroty Hałasy. To opowieść o XIX-wiecznej polskiej kompozytorce, Tekli Bądarzewskiej i fenomenie jej popularności w JaponiiFoto: Shutterstock/Africa Studio
  • Bohaterką reportażu "Modlitwa zapomnianej" była XIX-wieczna polska kompozytorka Tekla Bądarzewska.
  • Jej pierwszy światowy przebój to miniatura fortepianowa "Modlitwa Dziewicy".
  • Dziś Tekla Bądarzewska w Europie jest niemal zapomniana, jej twórczość jest jednak dobrze znana Japończykom.
  • Reportaż "Modlitwa zapomnianej" został nagrodzony na międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii "audycja o muzyce" w 2009 roku.

"Modlitwa zapomnianej" to reportaż Katarzyny Michalak i Doroty Hałasy, nagrodzony na międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii "audycja o muzyce" w 2009 roku. To opowieść o XIX-wiecznej polskiej kompozytorce Tekli Bądarzewskiej i fenomenie jej popularności w Japonii. 

Tekla Bądarzewska znana w Japonii

160 lat temu narodził się pierwszy światowy przebój - miniatura fortepianowa "Modlitwa Dziewicy". Jego kompozytorka - Tekla Bądarzewska - została niemal całkowicie zapomniana. O dziwo jednak, twórczość Bądarzewskiej jest znana Japończykom.

Za sprawą producenta Yukihisy Miyayamy został wydany pierwszy na świecie album z muzyką XIX-wiecznej kompozytorki - o czym donosiła korespondentka Polskiego Radia w Tokio - Dorota Hałasa.

Czytaj także:

Pierwszy w Polsce koncert na Zamku Królewskim w Warszawie

Równolegle na pomysł przywrócenia pamięci o Tekli wpadła sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Miasta Warszawy - Beata Michalec. Reportaż opowiada o pasji badawczej pani Beaty, dzięki której na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce koncert utworów Tekli Bądarzewskiej.

Zmarła w wieku 27 lat

Tekla Bądarzewska zmarła w wieku 27 lat. Jej grobowiec przedstawia młodą kobietę z rulonem nut, a znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Posłuchaj
31:45 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2023_10_26-21-42-50.mp3 Kompozytorka Tekla Bądarzewska i jej losy w reportażu "Modlitwa zapomnianej" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 26.10.2023

Godzina emisji: 21.45

mgc

Czytaj także

Istota fotografii. "Świadkowie minionego światła" - reportaż Katarzyny Michalak

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 08:00
Do lubelskiej fotografki, poetki, tłumaczki Doroty Mościbrodzkiej trafiło niedawno niezwykłe znalezisko-pudło ze starymi negatywami należącymi do nieznanego fotografa-amatora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Michalak: reportaż to przygoda, pasja, ważna część mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 22:00
"Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym" - to tytuł właśnie wydanej książki, której autorką jest Katarzyna Michalak. - Zaczęło się od potrzeby opowiadania historii. Najpierw jako dziecko słuchałam opowieści mojej babci. To było w takim ciemnym mieszkaniu przy Piotrkowskiej w Łodzi. Siadałyśmy na wersalce, ja zamykałam oczy i słuchałam, a w mojej wyobraźni tworzył się taki film bez obrazu. Moje ucho stawało się bardziej wrażliwe na dźwięk - wspominała w Dwójce znakomita reportażystka.
rozwiń zwiń