Polskie Radio
Section05
Tekla Bądarzewska

Maria Pomianowska: muzyka to radość dla wykonawcy i jego publiczności [ZOBACZ WIDEO]

- Nosiłam się z myślą o porzuceniu muzyki w ogóle. Granie muzyki klasycznej sprawiało mi dużą przyjemność, ale bardzo mnie zmęczyło i kosztowało dużo stresu. Pojechałam do Indii w 1984 roku, po kilku latach zainteresowania tamtejszą kulturą, to mnie przebudowało mentalnie. Muzyka ma być emocją, radością dla wykonawcy i jego publiczności - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska Karol Furtak Dwójka muzyka tradycyjna Tekla Bądarzewska KULTURA

Prof. Pomianowska: Tekla Bądarzewska była genialną melodystką. Azjatyckie śmieciarki grają jej melodie

Prof. Maria Pomianowska jest "odpowiedzialna" za uratowanie przed zapomnieniem muzyki naszej wspaniałej kompozytorki z czasów Fryderyka Chopina, Tekli Bądarzewskiej. - Moim zdaniem ona była genialną melodystką. Stworzyć ładną melodię, której jeszcze nikt nie wymyślił i która będzie grać każdemu w duszy, to jest ogromny talent, inspiracja, palec Boży. Coś co człowiek ma, albo nie ma. Tekla to miała - podkreśliła w audycji "Czas pogody".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Maria Pomianowska MUZYKA KULTURA kultura ludowa Tekla Bądarzewska

Kompozytorka Tekla Bądarzewska - zapomniana w Polsce, znana w Japonii

Tekla Bądarzewska to XIX-wieczna polska kompozytorka, której muzyka stała się niezwykle popularna w Japonii. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Michalak i Doroty Hałasy pt. "Modlitwa zapomnianej", nagrodzonego na międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii "audycja o muzyce" w 2009 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Katarzyna Michalak Dwójka Justyna Piernik muzyka klasyczna Tekla Bądarzewska kompozytor