Tłumaczka książki "Pod prąd": Oleg Serebrian to współczesny człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 09:34
- Oleg Serebrian to historyk, politolog, dyplomata, wybitny znawca historii Europy, poliglota, a także pisarz. Od 2022 roku jest wicepremierem Mołdawii ds. reintegracji Naddniestrza – mówiła w Dwójce Radosława Janowska-Lascar o autorze przetłumaczonej przez siebie powieści pt. "Pod prąd".
Oleg Serebrian jest pisarzem, dyplomatą i politykiem
Oleg Serebrian jest pisarzem, dyplomatą i politykiemFoto: DUMITRU DORU/PAP/EPA
  • "Pod prąd" mołdawskiego pisarza Olega Serebriana to historia o samotności, zakazanym uczuciu i pragnieniu bliskości. Łączy w sobie cechy powieści historycznej, społecznej i psychologicznej.
  • Wybrane fragmenty lektury prezentowane są w Dwójkowym cyklu "To się czyta" (12-16.02).
  • Gościem "Rozmów po zmroku" była Radosława Janowska-Lascar, tłumaczka książki.

Od poniedziałku (12.02) w cyklu "To się czyta" słuchacze Dwójki mają możliwość zaznajomienia się z fragmentami powieści mołdawskiego pisarza Olega Serebriana pt. "Pod prąd". Autorką polskiego przekładu lektury jest Radosława Janowska-Lascar.

"Pod prąd" - książka, która sama odnalazła swojego tłumacza

- Czasami jest tak, że to tłumacz znajduje książki, a czasami jest tak, że to książka znajduje tłumacza. I tak właśnie było w tym wypadku. Najpierw na postać autora i jego twórczość zwrócił uwagę dr Piotr Oleksy, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzieła dokończyła Sabra Daić z Rumuńskiego Instytutu Kultury, która książkę nabyła w Bukareszcie i osobiście mi ja przywiozła. Stwierdziła, że jest to znakomita książka i warto ją wydać po polsku - wspominała tłumaczka.

"Pod prąd" to książka o samotności, przyjaźni, wyobcowaniu, o rozpadzie świata, jaki znał bohater, w jakim dorastał. - Jest to też opowieść o odkrywaniu świata na różnych płaszczyznach. O tym, jak przypadkowe w sumie spotkanie z jakimś człowiekiem może całkowicie odmienić nasze życie, otworzyć oczy na różne aspekty życia dotychczas niedostrzegane - dopowiedziała Radosława Janowska-Lascar.

Ile Tomasza Manna jest u Olega Serebriana?

Ta powieść wywołuje jedno nazwisko: Tomasz Mann. Przede wszystkim "Śmierć w Wenecji", ale także inne utwory niemieckiego noblisty.

- Ja miałam też skojarzenia z innymi autorami, takimi, którzy mnie zawsze fascynowali. Nawet troszkę z Pawłem Huelle. Mimo to wydaje mi się, że Oleg Serebrian, tak znakomicie posługując się modelami ustalonymi czy to przez Manna, czy to przez innych pisarzy, tworzy jednak swój własny świat - podkreślała tłumaczka.

Posłuchaj
28:12 2024_02_13 21_31_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Tłumaczka Radosława Janowska-Lascar o powieści "Pod prąd" Olega Serebriana (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

"Pod prąd" to znakomita i poruszająca powieść. Bez wątpienia, jak przekonywał prowadzący audycję Wacław Holewiński, po jej lekturze czytelnicy zapamiętają to nazwisko na lata.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Radosława Janowska-Lascar (tłumaczka powieści "Pod prąd" Olega Serebriana)

Data emisji: 13.02.2024

Godz. emisji: 21.30

pg/wmkor

Czytaj także

"Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika" - spotkanie z Jarosławem Molendą

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 22:00
Zbigniew Nienacki, pisarz w PRL-u legendarny, o milionowych nakładach, z niejedną ciemną kartą w życiorysie bez wątpienia domagał się książki biograficznej. Takiej, która choć trochę przybliżyłaby czytelnikom fenomen jego popularności, ale i rozwikłała część zagadek tego życiorysu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 23:00
- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
rozwiń zwiń