Oleg Serebrian "Pod prąd". Wspomnienie młodzieńczej miłości [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 11:10
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy książkę mołdawskiego autora Olega Serebriana pt. "Pod prąd" w tłumaczeniu Radosławy Janowskiej-Lascar. Fragmenty powieści przeczytał Marcin Przybylski.
Marcin Przybylski prezentuje okładkę książki Pod prąd
Marcin Przybylski prezentuje okładkę książki "Pod prąd"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

"Pod prąd" mołdawskiego pisarza Olega Serebriana to epicka opowieść o samotności, zakazanym uczuciu i pragnieniu bliskości. Łączy w sobie cechy powieści historycznej, społecznej i psychologicznej.

Niemcy w latach 40.

Lata 40. XX wieku. Pochodzący z Bukowiny baron Aleks von Randa to utalentowany matematyk i poliglota z zamożnej rodziny. Pomimo upływu lat żyje bolesnym wspomnieniem młodzieńczej miłości, tocząc ze sobą i ze światem walkę o zachowanie tych uczuć w tajemnicy. Nie pomaga mu w tym duszna atmosfera nazistowskich Niemiec.

Tajny projekt na wyspie Uznam

Zaangażowany w ściśle tajny projekt wojskowy na wyspie Uznam i uwikłany w walkę wywiadów, przeczuwając nadchodzący koniec, spisuje swoje barwne losy. Czytelnik towarzyszy mu w tej podróży, odwiedzając i sielską Odessę sprzed 1914 roku, i obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. W tle przedstawiona jest panorama Europy Środkowej w burzliwych pierwszych dekadach XX wieku, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami – wybitnymi intelektualistami, przemianami społecznymi i kulturowymi, okrucieństwami pierwszej i drugiej wojny światowej.

Czas rozczarowań

Baron von Randa stopniowo odsłania swoje tajemnice, a wraz z nimi wielką wrażliwość, tłumione emocje i rozczarowania. Początkowo pełen wielkich marzeń i nadziei, stopniowo pogrąża się w głębokiej depresji, a wszystkie jego wybory zdają się prowadzić do tragicznego końca.

Po latach na wyspę Uznam przybywa jego krewny, Woldemar Skawronsky. Kto i dlaczego od półwiecza opiekuje się grobem barona?

[opis pochodzi od wydawcy, śródtytuły - od redakcji]


Posłuchaj
10:14 Dwójka to się czyta 12.02.2024.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:20 2024_02_13 11_00_09_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:12 Dwójka to się czyta 14.02.2024.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:27 Dwójka to się czyta 15.02.2024.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:49 Dwojka_To_sie_czyta_2024_02_16-11-01-40.mp3 Oleg Serebrian "Pod prąd", czyta Marcin Przybylski - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

Fragmenty powieści na antenie Dwójki czytał Marcin Przybylski.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 12-16.02.2024

Godzina emisji: 11.00

mo/gs/mgc

Czytaj także

Wojciech Chmielewski i jego najlepsze opowiadania w tomie "Obcy diabeł" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 11:30
Tym razem w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy zbiór tekstów Wojciecha Chmielewskiego pt. "Obcy diabeł. 31 opowiadań". Fragmenty lektury przeczytał Waldemar Barwiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Świdziński o powieści graficznej "Festiwal": mój komiks jest bliski poezji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:00
- Lata 50. to jeden z najważniejszych momentów w historii XX wieku. Jestem zafascynowany literaturą tamtego okresu, naturalne było to, że prędzej czy później stworzę o tym komiks. Na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczyłem dekorację z festiwalu, która, jak się okazało, była błędnie opisana. Zacząłem czytać wszystko o festiwalowych dekoracjach, były one wówczas bardzo awangardowe. Już wiedziałem, że nadszedł moment, aby opowiedzieć o tym miejscu, czasie i tych ludziach - mówił w Dwójce Jacek Świdziński, rysownik i twórca komiksów.
rozwiń zwiń