Zaczyna się od poszukiwania muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 12:12
Młodzi muzycy z miast jadą na wieś by nauczyć się grać muzykę autentyczną, od muzyków ludowych. Znajdują o wiele więcej: poznają ludzi, środowiska, naturalny kontekst istnienia muzyki.
Audio
Zaczyna się od poszukiwania muzyki
Foto: Fundacja Muzyki Kresów

Jak się dochodzi do muzyki in crudo, przekazywanej metodą beznutową, której muzyk uczy się od innego muzyka?

- Całe życie się do tego dojrzewa – mówią członkowie Gęstego Kożucha Kurzu. – Nasz zespół się ciągle zmienia pod wpływem różnych sytuacji, ale przede wszystkim pod wpływem stałego kontaktu z muzyką i z muzykami autentycznymi.

Muzykami pochodzącymi z miasta powoduje przede wszystkim ciekawość. Okazuje się, że muzyka – na przykład Sieradzkiego czy Opoczyńskiego – jest bardzo mało znana, a przy tym bardzo bogata. Czego się nie dotknie, znajduje się fascynujące rzeczy. Ważny jest też kontakt z ludowymi muzykami, od których się uczą. Materiały archiwalne, nagrania, są pomocne, ale bezpośrednie spotkanie z muzykantem jest nie do przecenienia. Archiwa jednak są jedynym źródłem gdy chodzi o zachowanie repertuaru nieżyjących już muzyków. Tak jest w przypadku Stanisława Klejnasa, którego muzykę studiuje Maria Stępień.

- Pracuję z nagraniami. Najpierw próbuję odtworzyć te melodie tak, jak są grane przez mistrzów, a potem przychodzi taki moment, że trzeba jednak zagrać po swojemu – mówi artystka.

Tradycyjna muzyka polska jest bogata i fascynująca. Nie tylko dla ludzi miejszkających w pobliżu miejsc, w których jest uprawiana, ale również dla osób wywodzących się z innych kultur, jak Olena Jeremenko, rodowita Ukrainka.

- Nie wiem, jak to się stało, ale w pewnym momencie zaczęłam słuchać muzyki polskiej obok ukraińskiej. Gdy serce mi mówi, jaką drogą iść, taką muzykę próbuję grać – mówi Jeremenko.

Gośćmi Justyny Piernik byli: Marcin Drabik i Olena Jeremenko (Poszukiwacze Zaginionego Rulonu), Bartosz Niedźwiecki, Barbara Derlak i Mateusz Niwińscy (Kapela Niwińskich), Maria Stępień, Marcin Lorenc oraz Przemysław Bogusławski (Gęsty Kożuch Kurzu).

Zobacz więcej na temat: pierniki
Czytaj także

Jak uczyć muzyki ludowej?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2010 15:48
W poniedziałkowych "Źródłach" Piotr Pucyło zaprosi na gdyński festiwal "Globaltica", w którego programie oprócz koncertów znajdą się projekty wystawiennicze oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fonogram źródeł 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 18:46
O kilku spośród płyt zgłoszonych do tegorocznego Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olo Walicki: Jazz to muzyka źródeł

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 17:36
Refleksje po "Nowej Tradycji 2012" : rozmowa z Olem Walickim - kompozytorem i jazzmanem, przewodniczącym jury Festiwalu i wywiad z Bartoszem Niedźwieckim i Michałem Załęskim - muzykami Mazovian Quintet.
rozwiń zwiń