Tajemnice listów Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 17:34
W dniu 72. rocznicy urodzin słynnego artysty świat pozna jego korespondencję. Yoko Ono po raz pierwszy zgodziła się na ujawnienie tych listów…
Yoko Ono i John Lennon
Yoko Ono i John LennonFoto: PAP/DPA

Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona.
Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również - przede wszystkim - jako człowieka.
Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył - i zmarł - w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy - jego prywatną, niezafałszowaną twarz.


Gośćmi audycji będą: Tomasz Wilusz, tłumacz listów, Dariusz Michalski, dziennikarz muzyczny, autor biografii Johna Lennona z 1991 roku, oraz dr Marek Szopski - anglista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zaprasza Paweł Siwek.
9 października (wtorek), godz. 21.30

Zobacz więcej na temat: hunter John Lennon

Czytaj także

Yoko Ono: John, byłeś naprawdę bardzo dobry!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 12:21
- Nie mówiłam mu tego, gdy żył - w rocznicę urodzin Johna Lennona piosenki męża specjalnie dla Trójki wspominała Yoko Ono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Nowym Jorku czuję się bezpiecznie"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 14:00
Takie słowa John Lennon wypowiedział 6 grudnia 1980 roku. Dwa dni później został zamordowany przed wejściem do swojego nowojorskiego domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: Portret Yoko Ono i Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 16:25
To jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych zdjęć w historii - portret, na którym ona leży na plecach, a on, nagi, oplata jej ciało w pozycji embrionalnej. John Lennon nigdy nie zobaczył tego zdjęcia. Zginął, zanim miałby szansę to zrobić.
rozwiń zwiń