W jedności siła! Sukcesy polskiej kultury 2012

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 14:00
Mimo kryzysu i końca świata zapowiadanego przez Majów to był dobry i owocny rok.
Audio
Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego wystawa Aliny Szapocznikow w nowojorskiej The Museum of Modern Art to jeden z największych sukcesów polskiej kultury w roku 2012. Na zdjęciu rzeźba Szapocznikow Mała pustynia
Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego wystawa Aliny Szapocznikow w nowojorskiej The Museum of Modern Art to jeden z największych sukcesów polskiej kultury w roku 2012. Na zdjęciu rzeźba Szapocznikow "Mała pustynia"Foto: Thomas Mueller, courtesy Broadway 1602, New York; and Galerie Gisela Capitain GmbH, Cologne

Początkiem drogi do sukcesu był wzrost budżetu Ministerstwa Kultury. Prognozy zakładają, że w 2015 roku dotacja ma osiągnąć 1 procent PKB, co oznacza podwojenie dotychczasowych środków. Istotne są one zwłaszcza przy realizacji inwestycji strukturalnych. – W 2012 roku ministerstwo uczestniczyło w 200 inwestycjach z których ponad 20 dało się  ukończyć. Najważniejszą z nich było oddanie do użytku budynku Opery Podlaskiej – wylicza minister Bogdan Zdrojewski. W jego ocenie najważniejsze sukcesy polskiej kultury to nagroda dla Michała Libery podczas Biennale Architektury w Wenecji, wystawa Aliny  Szapocznikow w nowojorskiej The Museum of Modern Art, która była przygotowana od kilku lat, a także sukcesy polskich teatrów w Edynburgu. Krytycy gorąco przyjęli nie tylko spektakl przygotowany przez Grzegorza Jarzynę, ale też mniejsze grypy teatralne jak choćby ZAR.  Cieszą też odzyskane obrazy "Pomarańczarka” Gierymskiego czy "Madonna pod jodłami” Cranacha. Czytaj więcej >>>

W ocenie Andrzeja Rottermunda niezwykłym sukcesem okazała się współpraca Rezydencji Królewskich, znana szerszemu gronu jako bezpłatny listopad.  Placówki  były nie tylko dostępne za darmo, ale oferowały także darmowe  lekcje edukacyjne i warsztaty. – Zainteresowanie przeszło  nasze oczekiwania. W porównaniu z listopadem 2011 frekwencja w niektórych placówkach wzrosła nawet  6-krotnie - podkreśla dyrektor  Muzeum Zamek Królewski w Warszawie. Tendencja wzrostowa utrzymała się także w grudniu, co pokazuje, że udało się podtrzymać rozbudzone zainteresowanie zwiedzających.

Wzrostem liczby odwiedzających cieszy się także warszawskie Muzeum Narodowe, świętujące swoje 150-lecie, które otwarto hucznie po remoncie wystawą "Wywyższeni - od faraona do Lady Gagi". Czytaj więcej >>>

- Zagraniczni goście wyrażali wielkie uznanie dla tej wystawy - powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego. Placówka połączyła swoje siły z Muzeum Wojska Polskiego otwierając drzwi dzielące przez lata obie instytucje. - Moim celem jest przywrócenie gmachowi jego pierwotną świetność, chcę też wprowadzić inną narrację do prezentowania sztuki, żeby zmieniała się w dialogu z publicznością – powiedziała szefowa Muzeum w "Rozmowach po zmroku”.  

Zupełnie inną narrację w swoich wystawach prezentuje Muzeum Historii Polski. - Większość muzeów jest zarządzana przez historyków sztuki, my jesteśmy historykami więc patrzymy inaczej na eksponaty – podkreśla dyrektor Robert Kostro. Przykładem tego była ekspozycja prezentowana w warszawskim Zamku Królewskim "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur” idąca wbrew podręcznikowemu postrzeganiu Polski jako państwa jednolitego od Mieszka I do współczesności. Muzeum było inicjatorem i partnerem grupy z USA zabiegającej o przyznanie Medalu Wolności Janowi Karskiemu.

2012 rok niezwykle pracowity był też dla Muzeum Żydów Polskich, które po 19 kwietnia 2013, po obchodach rocznicy powstania w getcie będzie otwarte dla zwiedzających.  Biblioteka Narodowa przeżyła szturm odwiedzających związku z pierwszą prezentacją "Kosmografii” Ptolemeusza  z 1467 podarowanej Janowi Zamoyskiemu przez papieża Grzegorza XIII. Drugi egzemplarz tego dzieła wartego kilka milionów euro znajduje się w Watykanie.

Gośćmi "Rozmów po zmroku" byli: profesor Dorota Folgi-Januszewskiej, dr Agnieszka Morawińska, Dorota Keller-Zalewska, minister kultury Bogdan Zdrojewski, Paweł Potoroczyn, dr Roberta Kostro, dr Tomasz Makowski i profesor Andrzej Rottermund.

Do wysłuchania rozmowy zaprasza Hanna Maria Giza

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerozolima. Święte miasto, o którym nic nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 12:00
Dojście do jakiegokolwiek pewnika w przypadku Jerozolimy jest bardzo, bardzo trudne, prawie niemożliwe. Przykład? Mówi się, że to miasto siedmiu bram. Określenie która jak się nazywa i gdzie się znajduje, spędza naukowcom sen z powiek od zawsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki o książce "Rok 1989 i lata następne"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 14:45
rozwiń zwiń